İngiliz İstihbaratı: "Rusya siper, sığınak ve yeraltı hendekleri inşa ediyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İngiliz İstihbaratı: “Rusya siper, sığınak ve yeraltı hendekleri inşa ediyor”

Abone Ol 

İngiliz istihbaratı Rusya’nın Ukrayna’daki işgalinde yaşanan son gelişmeleri açıklayarak, Rusya’nın cephelerde ek tahkimatlar ve yer altı sığınakları inşa ettiğini bildirdi.

İngiliz istihbaratı, X platformundan yaptığı açıklamada, “3 Ekim 2023’de Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov  Rus işgal kuvvetlerinin tartışmalı Orekhov Ekseni üzerinde ek tahkimatlar inşa ettiğini söyledi. Novopokrovka’da tüneller ve hendekler içeren iki katlı karmaşık yeraltı sığınakları inşa ediliyor” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, “Tokmak’ta ek savunma surları inşa edildi ve hendekler betonla dolduruldu. Rus subaylar da ailelerini Tokmak’tan tahliye etmeye başladı. Ukrayna kuvvetlerinin Robotyn ekseninin güney yönünde tahkimatlar gözlendi” denildi.

Şarku’l Avsat’ın Birleşik Krallık basınından aktardığına göre İngiliz istihbaratı, “sığınakların Rus askerlerinin komuta ve kontrol unsurları için ağır toplar ve Ukrayna insansız hava araçlarının saldırılarına karşı ek koruma sağlayacağını” kamuoyu ile paylaştı.

Betonun muhtemelen önümüzdeki haftalarda olası ıslak ve çamurlu koşullar öncesinde hendek sistemlerini güçlendireceği belirtilen açıklamada, bu tahkimat ve tahliyelerin Rusya’nın başka bir Ukrayna nüfuzuna ilişkin endişesini yansıttığı kaydedildi.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close