Roketsan, Azerbaycan'la yeni iş birliklerine imza atıyor - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Roketsan, Azerbaycan’la yeni iş birliklerine imza atıyor

Abone Ol 

Katar’da bu yıl 8’inci kez düzenlenen Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı’nda (DIMDEX 2024) Roketsan ve Azerbaycan Savunma Bakanlığı yetkilileri yeni iş birliklerini görüştü. Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, “DIMDEX’te kardeş ülke Azerbaycan ile yaptığımız görüşmelerin ardından savunma sanayii alanında yeni iş birliklerine imza atma konusunda mutabık kaldık” açıklamasında bulundu.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin himayesinde, Katar Silahlı Kuvvetlerinin ev sahipliğinde ve organizatörlüğünde düzenlenen DIMDEX 2024, dünyanın dört bir yanından katılımcıları ve ziyaretçileriyle Katar Ulusal Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. 4-6 Mart’ta ziyaretçilerini ağırlayan fuarda Roketsan da deniz, kara ve hava sistemlerinden oluşan ürünlerini sergiliyor.

Fuarda Roketsan’ın standını birçok üst düzey askeri delegasyon, heyet ve yetkililer ziyaret ederken önemli iş birliklerine de kapı aralanıyor. Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci’nin de katılım sağladığı fuarda Azerbaycan Savunma Bakanlığı yetkilileri ile yeni iş birliklerine dair olumlu görüşmeler yapıldı. Geçtiğimiz dönemde ülkeye gerçekleştirdiği ihracatlar ile Azerbaycan’ın güvenilir bir iş ortağı haline gelen Roketsan, yeni ihracatlarla da Azerbaycan’ın savunmasına olan desteğini artırmaya hazırlanıyor.

Roketsan Genel Müdürü İkinci, bu konuda yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin her alandaki olumlu seyri savunma sanayisine de yansıyor. Sahada kendini defalarca kanıtlamış performansıyla muadillerine fark atan ürünlerimiz, Azerbaycan’ın Şanlı Karabağ Zaferi’nde de önemli bir rol oynadı. Şimdi ise yeni iş birliklerine yelken açıyoruz. DIMDEX’te kardeş ülke Azerbaycan ile yaptığımız görüşmelerin ardından savunma sanayii alanında yeni iş birliklerine imza atma konusunda mutabık kaldık. Roketsan’ın ileri teknoloji ürünleri dün olduğu gibi bugün ve yarın da Azerbaycan’a ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine güç katmaya devam edecek. Türkiye ve Roketsan olarak Azerbaycan’a her türlü imkân ve desteği sağlamayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Roketsan Gözde Ürünleri ile DIMDEX’te

Roketsan, DIMDEX’te ileri teknoloji savunma sistemlerinden oluşan gözde bir seçkiyi katılımcıların beğenisine sunuyor.. Roketsan’ın Katar’da vitrine çıkardığı ürünler; Mini Akıllı Mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve MAM-T, CİRİT Lazer Güdümlü Füze, KARAOK Kısa Menzilli Tanksavar Silahı, Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi OMTAS, Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi L-UMTAS, Seyir Füzesi ÇAKIR, SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi, Yakın Hava Savunma Sistemi LEVENT, Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) ve Taktik Füze Fırlatma Sistemi KMC olarak sıralanıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close