Kuzey Kore'den ABD-Güney Kore tatbikatlarına tepki: "Bedelini ağır şekilde ödeyecekler" - M5 Dergi
Dünya

Kuzey Kore’den ABD-Güney Kore tatbikatlarına tepki: “Bedelini ağır şekilde ödeyecekler”

Abone Ol 

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore’nin ortak askeri tatbikatlarına karşılık vereceğini açıkladı.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) haberine göre Kuzey Kore Savunma Bakanlığı, Güney Kore ve ABD’nin 11 gün sürecek ortak tatbikatına ilişkin açıklama yaptı.

ABD ve Güney Kore’nin askeri tatbikatlarının “bir devletin egemenliğini ihlal amacı taşıyan açık bir tehdit” olarak adlandırıldığı açıklamada, ABD ve Güney Kore’nin ‘yaptıkları yanlış seçimin bedelini ağır şekilde ödeyecekleri’ ifade edildi.

Açıklamada, ‘Kuzey Kore’nin, düşmanlarının maceracı eylemlerini izlemeye devam edeceği ve Kore Yarımadası’ndaki istikrarsız güvenlik ortamını kontrol altına almak için etkili askeri faaliyetler yürüteceği’ sözleri kaydedildi.

Güney Kore ile ABD, ‘ortak savunma duruşunun güçlendirilmesi’ hedefiyle, ‘Özgürlük Kalkanı’ adıyla düzenlenen ortak askeri tatbikatı dün başlamıştı.

Tatbikatla iki ülkenin ortak savunma duruşunun artırılmasının hedeflendiği, kara, deniz, hava, siber araçların kullanımıyla çok alanlı operasyonlara ve nükleer operasyonlara karşılık verilmesine odaklanılacağı bildirilmişti.

Kaynak: Sputnik

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close