Rapor: Çin, savunma harcamalarında iddialı bir artışa gitti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Çin, savunma harcamalarında iddialı bir artışa gitti

Abone Ol 

Çin Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan resmi raporlara göre Çin bu yıl savunma harcamalarını %7.2 oranında arttırarak askeri bütçesini rekor bir noktaya daha taşıyacak.

Reuters tarafından verilen bilgilere göre Çin, geçen yıl da savunma bütçesinde benzer oranda bir artış gerçekleştirmişti. Ancak Çin bu defa yaptığı artış ile hükümetin bu yıl için ekonomik büyüme tahmininin oldukça üzerinde bir savunma bütçesi belirlemiş oldu.

Çin, iki milyondan fazla aktif asker ve 510 bin yedek askeriyle aktif görevdeki askeri personel açısından dünyanın en büyük silahlı kuvvetlerine sahip. Ülke 2016’dan bu yana yıllık savunma bütçesinde sürekli olarak artış yapmayı sürdürüyor.

Çin ayrıca bütçe rakamlarını açıklarken Tayvan’a karşı resmi olarak daha sert bir dil benimsedi ve Başbakan Li Qiang tarafından sunulan hükümet raporunda “barışçıl yeniden birleşme” sözü bu defa kullanılmadı.

Ulusal Halk Kongresi’nde açıklanan yıllık rapora göre Çin’in savunma bütçesi bu yıl 1,67 trilyon yuana yani yaklaşık 234 milyar dolara yükseltilecek.

ABD tarafından yayınlanan çeşitli raporlara göre Çin devlet başkanı Xi, ordunun “dünya standartlarında bir güç” haline gelmesi için son tarih olarak 2027’yi belirledi.

Kaynak: M5

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close