Letonya, Türk savunma sanayii ile iş birliğine büyük ilgi duyuyor - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Letonya, Türk savunma sanayii ile iş birliğine büyük ilgi duyuyor

Abone Ol 

Letonya Dışişleri Bakanı Rinkevics, “Savunma sanayii alanında iş birliğine büyük ilgi var. Savunma sanayimiz Türk savunma sanayisi ile iş birliğine çok ilgi gösteriyor. Savunma bakanlığımız da bazı tedarik fırsatları arıyor.” dedi.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, ülkesinin Türk savunma sanayisi ile iş birliğine ve Türkiye’nin “dron” sektörüne yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, “Bayraktar insansız hava araçları alıp Ukrayna’ya teslim etmek için para toplayan Letonyalılar olduğunu biliyorum.” dedi.

Rinkevics, Anadolu Ajansının gündeme ve Letonya-Türkiye ilişkilerine dair sorularını yanıtladı.

Rinkevics, “Savunma sanayii alanında iş birliğine büyük ilgi var. Savunma sanayimiz Türk savunma sanayisi ile iş birliğine çok ilgi gösteriyor. Savunma bakanlığımız da bazı tedarik fırsatları arıyor.” dedi.

Türkiye ile diğer iş birliği alanlarının dijital ve bilişim sektörü ile turizm olduğunu vurgulayan Rinkevics, Letonya vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları seyahatlerde vizesiz kalış süresinin 3 aya çıkarılması kararının iş ve turizm ilişkilerini geliştirmek için iyi bir adım olduğunu belirterek Türkiye’ye teşekkür etti.

Rinkevics, Çavuşoğlu ile bir sonraki Letonya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) toplantısının gerekliliklerini de görüştüklerini aktardı.

Ukrayna’ya teslim etmek üzere “Bayraktar TB2” alımı için para toplayan Letonyalılar var

Letonya’nın Türkiye’den Bayraktar TB2 satın alıp almayacağının sorulması üzerine Rinkevics, bunun savunma bakanının vereceği bir karar olduğunu söyledi.

Rinkevics, Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks’in Bayraktar TB2’leri test etmek için gerçekten ilgilendiğini belirterek, “Bayraktar insansız hava araçları alıp Ukrayna’ya teslim etmek için para toplayan Letonyalılar olduğunu biliyorum. Yani böyle bir durum da var. Bu insansız hava araçları, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için Ruslara karşı çok etkili bir savunma aracı olarak görülüyor. Bu yüzden savunma bakanlığımız onları satın alma olasılığını araştırmakla çok ilgileniyor. Ancak satın almadan önce onları test etmek istersiniz. İklim ve hava koşulları bir yerden başka bir yere farklılık gösteriyor ve başka şeyler de var. Ama ilginin olduğu açık.” diye konuştu.

Türkiye’nin hangi savunma sanayi ürünlerinin ilgilerini çektiği yönündeki soruya yanıt veren Rinkevics, “Dron sektörünüze oldukça ilgi var.” dedi.

Rinkevics, Letonya savunma sanayisi ile Türk savunma sanayisi arasında bağ kurulmaya çalışıldığına işaret ederek, “Yani sadece satın alma değil, aynı zamanda bu karşılıklı iş birliğinin yollarını bulmaya çalışmaktır. Meslektaşlarımızın burada üretilen farklı mühimmat türlerine baktığını da biliyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close