"Bir Çin roketi daha Dünya'ya kontrolsüzce düşebilir" - M5 Dergi
Genel

“Bir Çin roketi daha Dünya’ya kontrolsüzce düşebilir”

Abone Ol 

Uzmanlara göre yörüngede birikmeye devam eden roket parçaları insanlar için gerçek bir risk teşkil ediyor.

Çin, yörüngedeki ilk uzay istasyonunu genişletme amacıyla Hainan’daki Wenchang Uzay Fırlatma Alanı’ndan güçlü bir roket fırlatmaya hazırlanıyor.

Ancak Uzun Yürüyüş 5B roketiyle yapılan önceki fırlatmalara benzer şekilde, bu roket de kontrolsüz şekilde gezegene düşebilir.

Ülke, Avrupa ülkeleri, ABD ve Rusya’nın ortak işlettiği Uluslararası Uzay İstasyonu’na karşı Nisan 2021’de Tiangong adlı bir uzay istasyonu inşa etmeye başlamıştı. İstasyonu meydana getiren modüllerinden biri halihazırda yerleşik durumda.

Ek modüllerin istasyona monte edilme süreciyse devam ediyor. Çin Uzay Ajansı, bugün istasyonun Wentian modülünü fırlatacak.

Modül, 848 bin 220 kilogramlık Uzun Yürüyüş 5B roketiyle fırlatılacak. Roket daha hafta başında fırlatma rampasına yerleştirilmişti.

Öte yandan ülkenin bu sınıftan bir roketi, geçen yıl mayıs ayında bir fırlatma görevinin ardından kontrolsüzde atmosfere girerek panik yaratmıştı.

Aracın nereye düşeceği sorusu gündemi uzun süre meşgul etmiş ve sonunda roket Hint Okyanusu’nun Maldivler’in kuzeyindeki bir bölgesine can kaybına veya hasara sebep olmadan düşmüştü.

Gizmodo, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden astrofizikçi Jonathan McDowell’a, roketin yeniden risk yaratıp yaratmayacağı sorusunu yöneltti.

“Neredeyse kesin olduğunu söyleyebilirim” diyen bilim insanı, sözlerini şöyle sürdürdü:Çekirdek aşamanın (roketin uzay aracını taşıyan kısmı) tasarımını değiştirirlerse çok hoş bir sürpriz olacak. Yapmadıklarını düşünüyorum ve geçen seferki gibi bir olaya hazır olalım.

Uzmanlara göre yörüngede birikmeye devam eden roket parçaları insanlar için gerçek bir risk teşkil ediyor.

British Columbia Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michael Byers liderliğindeki araştırmacılar, uzay çöpü diye adlandırılan bu parçaların bir insanın ölümüne sebep olma ihtimalini hesaplamıştı.

Bulgulara göre roketlerin işlevsiz parçaları atmosfere kontrolsüz biçimde girmeye devam ederse, bu ihtimal yüzde 10’a ulaşacak.

Kaynak: Independent, Gizmodo, Space

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close