İngiliz Ordusu'na Daha İyi Keşif İçin Nano 'Böcek' Dronu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiliz Ordusu’na Daha İyi Keşif İçin Nano ‘Böcek’ Dronu

Abone Ol 

İngiliz Ordusu askerlere olası tehditlerin havadan görüntüsünü sağlamak için, 30 adet düşman tarafından kolayca tespit edilemeyen insansız hava aracı “Böcek” drone satın aldı.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

200 gramın biraz altında olan akıllı telefon boyutundaki İHA, 40 dakika boyunca kesintisiz uçabiliyor.

BAE Systems ve UAVTEK tarafından geliştirilen akıllı telefon ölçeklerindeki İHA’lar 40 dakika, boyunca uçabiliyor ve iki kilometrelik alanda görüntüleri anlık olarak geri gönderebiliyor.

Drone, dört küçük motor içeren dört pervaneli tasarımı sayesinde saatte 50 mil (saatte 80 kilometre) hıza ulaşabiliyor.

Olası Ek Yetenekler

Böcek dronlar gelecekte, kızılötesi kamera ve dinleme gibi ek yeteneklerle donatılalarak, savaş alanlarında bir veri merkezi olarak kullanılmak için geliştirilmeye devam ediliyor.

BAE’nin Uygulamalı İstihbarat departmanında baş teknoloji uzmanı olan James Gerar; “Böcek dronlar, askerlere görsel bilgiler sağlamak için özerk olarak çalışarak, kıyı ve köşelerde veya bir sonraki tepede ne olduğuna dair hayati taktiksel istihbaratlar sağlayabilir” açıklamasında bulundu.

James Gerar; “Böcek dronlar; diğer raporlayacağı bilgilerle birlikte, karada, denizde ve havada komutanların durumsal farkındalıklarını artırmalarına ve kritik kararlar vermelerine imkan sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close