Ukrayna: "Yaklaşık 25 bin Rus askeri stratejik bir bölgeye saldırmaya çalışıyor" - M5 Dergi
Dünya

Ukrayna: “Yaklaşık 25 bin Rus askeri stratejik bir bölgeye saldırmaya çalışıyor”

Abone Ol 

Ukrayna ordusu yaptığı açıklamada, Rusya’nın 20 ila 25 bin arasında askerinin Ukrayna’nın doğusundaki Chasiv Yar kasabası ve çevre köylere saldırmaya çalıştığını belirterek, bölgedeki durumu zor olarak nitelendirdi.

Reuters’e göre Ukrayna, kısmen işgal altındaki Donetsk bölgesinde stratejik öneme sahip Chasiv Yar’ın tamamını kontrol ediyor. Ancak Kiev’deki askeri liderlik, Rusya’nın, II. Dünya Savaşı’ndaki Sovyet Zafer Bayramı’nın yıldönümüne denk gelen 9 Mayıs’a kadar kasabayı kontrol altına almak istediğini belirtti.

Doğu Askeri Komutanlığı sözcüsü Nazar Voloshyn açıklamasında “Kasabanın etrafındaki durum zor ama kontrol altında. Savunmacılarımız takviye alıyor ve durumu istikrara kavuşturmak için çalışıyor” ifadelerini kullandı

Ukrayna Televizyonu Suspilne’nin haberinde ise “20 ila 25 bin arasında Rus askeri Chasev Yar’a ve yakınındaki nüfus merkezlerinin dış mahallelerine saldırmaya çalışıyor” ifadeleri yer aldı.

Chasev Yar’ın ele geçirilmesi, Rusya’yı Ukrayna kontrolü altındaki stratejik açıdan önemli iki şehre, Kramatorsk ve Slovyansk’a yakınlaştıracak.

Rusya son dönemde yavaş da olsa ilerleme kaydediyor, ancak uzun süredir beklenen ABD askeri yardımının, ciddi mühimmat sıkıntısını hafifletmek için bu hafta nihai onayın alınmasından sonra Ukrayna’ya ulaşması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Telegram uygulaması aracılığıyla “Askerlerimiz için zor ama gerekli yardımın alınması durumu dengeleyecektir” paylaşımında bulundu.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close