Al Jazeera: "Uydu görüntüleri İsrail'in yeni bir saldırıya hazırlandığını gösteriyor" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Al Jazeera: “Uydu görüntüleri İsrail’in yeni bir saldırıya hazırlandığını gösteriyor”

Abone Ol 

Al Jazeera’nın Sanad birimi tarafından analiz edilen görüntülerde Gazze yakınlarındaki üslerde konuşlandırılmış yüzlerce askeri araç görülüyor.

Al Jazeera’nin Sanad doğrulama birimi tarafından elde edilen ve değerlendirilen uydu görüntülerine göre İsrail, Gazze’nin hemen dışındaki askeri üslere ve karakollara asker ve araç yerleştirdikten sonra Gazze’ye yönelik yıkıcı savaşını şiddetlendirmeye hazır görünüyor.

Analiz, İsrail’in iki üsse 800’den fazla askeri araç konuşlandırdığını gösteriyor. En az 120 araç Gazze Şeridi’nin kuzey sınırında, 700 araç ise güneydeki Necef çölünde konuşlanmış durumda.

Uydu görüntüleri ayrıca İsrail’in yerleşim bölgesinin hemen dışında dokuz ileri karakol kurduğunu ortaya koyuyor. Bunlardan üçü Kasım ve Aralık 2023’te, altısı ise bu yılın Ocak ve Mart ayları arasında kuruldu. İleri karakollarda askerler, operasyonel komuta merkezleri ve askeri araçlar bulunuyor.

f2.webp
Gazze’nin kuzey tarafındaki Zikim üssünde yaklaşık 120 askeri aracın varlığı görülüyor

Bulgular, İsrail’in, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail yerleşim birimlerine ve askeri karakollara yönelik sürpriz saldırısının ardından başlattığı Gazze savaşını, tüm dünyanın kınamasına rağmen sürdürmeyi planladığını gösteriyor.

İsrail’in saldırıları Gazze’de yaklaşık 35.000 Filistinlinin ölümüne neden oldu, nüfusun çoğunu yerinden etti ve tüm evlerin yüzde 62’sini yok etti.

İsrailli yetkililere göre Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısında yaklaşık 1.139 kişi öldü ve yaklaşık 250 kişi esir alındı.

f1.webp
Bu askeri karakol Ocak ve Şubat ayları arasında Gazze’nin 4 kilometre doğusunda, Huza’a bölgesinin karşısında kuruldu. İçinde konutlar, topçu bataryaları, araçlar ve askerler için yaşam alanları bulunuyor.

Al Jazeera’nin uydu analizi, İsrail’in son haftalarda kuvvetlerinin büyük bölümünü Gazze’den çekmiş olmasına rağmen askeri kaynaklarının çoğunu Gazze’deki harekata ayıracağını söyleyen bazı uzmanların görüşlerini destekliyor.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nde (ECFR) İsrail-Filistin uzmanı olan Hugh Lovatt, “-İsrail- güvenlik kurumlarının Gazze’nin işini bitirmeye öncelik vereceğini ve daha sonra -Lübnanlı grup- Hizbullah ya da İran gibi diğer tehditlere yöneleceğini düşünüyorum” dedi.

Kaynak: Al Jazeera, Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close