İspanya'dan ek NASAMS hava savunma sistemleri siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İspanya’dan ek NASAMS hava savunma sistemleri siparişi

Abone Ol 

İspanya, Norveç merkezli savunma kuruluşu Kongsberg’den NASAMS hava savunma sistemleri satın alacağını açıkladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre İspanya, yaklaşık 438 milyon dolar karşılığında Norveç merkezli savunma kuruluşu Kongsberg’den ilave NASAMS hava savunma sistemi satın alacak.

Verilen bilgilere göre yeni alınacak olan sistem, İspanya’nın halihazırda kullandığı dört sisteme entegre edilecek ve İspanyol Silahlı Kuvvetleri’nin hava savunmasını güçlendirecek.

Programa ilişkin sözleşmenin önümüzdeki ay imzalanması bekleniyor.

İspanya’nın NASAMS sistemleri, şu anda NATO’nun Hava Kalkanı Misyonu’nun bir parçası olarak Baltık bölgesinde konuşlandırılmış durumda.

NASAMS

Dünya çapında 12 ülke tarafından kullanılan NASAMS, 50 kilometreye kadar etkili füze menzili ve 120 kilometreye kadar radar izleyici özellği ile önde gelen hava savunma sistemlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Savaşta test edilen sistem Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin savunmasına entegre edilmiş ve Litvanya, Norveç ve ABD gibi ülkelerden gelen askeri yardımların bir parçası olarak Rusya’ya karşı cephede konuşlandırılmıştır.

Norveç hükümeti, son aylarda sisteme yönelik artan ihtiyacı karşılamak üzere Kongsberg’in NASAMS teslimat sürelerini kısaltmak için yatırım yapmayı planladığını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close