Rusya: ABD, Suriye’deki güçlerini takviye ediyor - M5 Dergi
Dünya

Rusya: ABD, Suriye’deki güçlerini takviye ediyor

Abone Ol 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentiev, ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri kuvvetlerini güçlendirdiğine dair Rusya’nın bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Şarku’l Avsat’ın RT kanalından aktardığı habere göre, Lavrentiev bugün yaptığı açıklamada, “ABD’nin hamlesi, Washington’ın Şam’a yönelik konumunu sertleştirmesi nedeniyle olabilir” dedi.

Bunların Washington’ın Suriye’yi istikrarsızlaştırma girişimleri olduğunu iddia eden Lavrentiev, “ABD istihbarat servisleri, Suriye topraklarında daha fazla sabotaj terör eylemi için Suriye’deki radikal unsurlarla üslerinde çalışmaya devam ediyor. Bu, durumu karıştırma ve yeniden silahlı çatışmaya döndürme girişimleriyle doğrudan ilgili olabilir” diye ekledi.

Lavrentiev ayrıca, Suriye, Türkiye ve İran’ın, Şam ile Ankara arasındaki ilişkilerin ‘acil normalleşmesi’ için Moskova tarafından hazırlanan bir yol haritası üzerinde anlaştığını söyledi.

Putin’in Suriye Özel Temsilcisi konuya ilişkin açıklamasında, “Genel olarak tüm taraflar, normalleşme sürecini ilerletecek yol haritası formülü üzerinde mutabık kaldı, görüş ve önerilerini dile getirdi. Şimdi bu haritayı uygulamak için koordinasyon yapmalıyız” dedi.

Bu sürecin biraz zaman alacağını vurgulayan Lavrentiev, “En önemli şey normalleşme sürecinin ilerlemesidir. Ertelenmemeli ve herkes bu konuda hemfikir” diye ekledi.

Kaynak: Şarku’l Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close