Ukrayna, İngiltere'den aldığı Challenger 2 tanklarını cepheye gönderdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, İngiltere’den aldığı Challenger 2 tanklarını cepheye gönderdi

Abone Ol 

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin yakın zamanda teslim aldığı Challenger 2 ana muharebe tanklarını cephe hattına konuşlandırdığı bildirildi.

ABD merkezli Defence Blog tarafından verilen bilgilere göre; İngiltere tarafından tedarik ettiği tanklar, Ukrayna’nın doğusundaki cephe hatlarında görüntülendi. 

Challenger 2 tankları, ağır zırhlı ve oldukça yüksek manevra yeteneklerine sahiptir.

Araç, hem uzun çubuk delici hem de Yüksek Patlayıcı Squash Head (HESH) mühimmat özelliklerine sahip ve L30 120 mm yivli tank topu ile donatılmıştır. Tankta ikincil silahlar olarak ise, 7,62 mm eş eksenli tabanca ve 7,62 mm iğne monteli genel maksatlı makineli tüfekler kullanılmaktadır. 

Ukrayna, birliklerin ülkenin doğu ve güney bölgelerindeki Rus birliklerine karşı geri püskürtülmesine yardımcı olmak amacıyla İngiltere’nin askeri yardımının bir parçası olarak aldığı Challenger 2 tankları hakkında yaklaşık bir aydır eğitim faaliyetleri yürütüyordu. 

İngiltere, 2022’de Ukrayna’ya 2,3 milyar sterlinlik askeri yardım sağladı ve geçtiğimiz hafta açıkladığı yeni yardım paketinde, 10.000’den fazla tanksavar füzesi ve 100.000 topçu mühimmatı taahhüt etti. İngiltere ayrıca, çeşitli başlıklarda Ukrayna askerlerinin eğitimlerine devam ediyor. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close