Lockheed Martin, Javelin füzelerinin üretimini iki katına çıkarma planını duyurdu - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Lockheed Martin, Javelin füzelerinin üretimini iki katına çıkarma planını duyurdu

Abone Ol 

Lockheed Martin’in CEO’su James Taiclet Pazar günü gerçekleştirdiği bir röportajda, şirketinin Ukrayna’da kendini kanıtlamış bir tanksavar silahı olan Javelin füzelerinin üretim kapasitesini neredeyse iki katına çıkarmak istediğini söyledi.

 

Taiclet, CBS News ile gerçekleştirdiği röportajda, Lockheed Martin şirketinin üretimi yıllık 2.100’den yılda 4.000 füzeye kadar çıkarmayı hedeflediğini, arttırma sürecinin iki yıl süreceğini açıkladı.

Taiclet, Rusya ve Çin’den gelen tehditler nedeniyle Ukrayna savaşı dışında talebin artmasını beklediğini belirterek, “Sadece Javelin ile ilgili değil, uzun vadeli planlamalar yapıyoruz ” dedi.

Geçen hafta ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan silah şirketi Lockheed Martin’in Alabama eyaletinde bulunan Javelin tanksavar üretim tesisini ziyaret etti.

Ziyaret esnasında ABD’nin bugüne kadar Ukrayna’ya binlerce tanksavar füzesi gönderdiğini ve göndermeye devam edeceğini belirten Biden, ABD’nin Ukrayna’ya verdiği savunma yardımlarının sahada büyük fark yarattığını vurguladı.

ABD, 24 Şubat’taki Rus işgalinden bu yana Ukrayna’ya Javelin füzeleri, obüsler, Stinger uçaksavar füzeleri, mühimmat ve vücut zırhı da dahil olmak üzere 3.4 milyar dolar değerinde silah gönderdi.

KAYNAK: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close