Kanada Başbakanı Trudeau, Kiev ziyaretinde Ukrayna verecekleri yeni silahları duyurdu - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Kanada Başbakanı Trudeau, Kiev ziyaretinde Ukrayna verecekleri yeni silahları duyurdu

Abone Ol 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, başkent Kiev’e yaptığı habersiz ziyaretin ardından Pazar günü Ukrayna için verecekleri yeni silah ve teçhizatları duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında Trudeau, Kanada’nın Moskova’nın Ukrayna’yı işgaliyle bağlantılı olarak Rus kişi ve kuruluşlarına yeni yaptırımlar uyguladığını da söyledi.

Trudeau, “Bugün, daha fazla askeri yardım, drone kameraları, uydu görüntüleri, küçük silahlar, mühimmat ve mayın temizleme operasyonları için finansman da dahil olmak üzere diğer desteği duyuruyorum.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e atıfta bulunarak, “Ve hepsi de Putin’in savaşında suç ortağı olan 40 Rus birey ve beş kuruluş, oligark ve rejimin savunma sektöründeki yakın ortaklarına yeni yaptırımlar getiriyoruz.” dedi.

Trudeau, Ruslar Mart ayının sonlarında geri çekilmeden önce Ukrayna ve Rus birlikleri arasındaki şiddetli savaşların odak noktası olan Kiev dışındaki Irpin kasabasını ziyaret etti.

Kanada’nın Ukrayna’nın başkentindeki büyükelçiliğini yeniden açtığını söyledi.

Kanada ayrıca, gıda güvenliğini sağlama çabalarının bir parçası olarak BM’nin Dünya Gıda Programına 25 milyon dolar sağlıyor ve gelecek yıl için Ukrayna’dan Kanada’ya yapılan tüm ithalatlara yönelik ticaret tarifelerini kaldırıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close