Kuzey Kore’nin silah testi tehdidi, Biden’ın Asya turuna gölge düşürebilir - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Kuzey Kore’nin silah testi tehdidi, Biden’ın Asya turuna gölge düşürebilir

Abone Ol 

Analistler, önümüzdeki beş gün içinde Kuzey Kore tarafından yapılacak herhangi bir büyük nükleer silah testinin ABD Başkanı Joe Biden’in Asya müttefiklerini Çin’e karşı desteklemeyi amaçlayan Güney Kore ve Japonya ziyaretini gölgede bırakabileceğini söylüyor.

Biden’ın 20-24 Mayıs tarihleri ​​arasında Güney Kore ve Japonya’ya seyahat etmesi bekleniyor.

Biden yönetiminin, pragmatik bir yaklaşımla Kuzey Kore ile nükleer silahlardan arındırma müzakerelerindeki çıkmazı kırma sözü vermesine rağmen, ABD başkanının 2021 başlarında göreve gelmesinden bu yana bu konuda hiçbir ilerleme kaydedilemedi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un nükleer füze denemelerini sürdürürken, Güney Koreli ve ABD’li yetkililer, Pyongyang’ın koronavirüs salgınıyla sürdürdüğü mücadeleye rağmen bugün veya yarın bir kıtalararası balistik füzeyi test etmeye hazırlandığını söyledi.

Pyongyang, bu yıl kıtalararası balistik füze fırlatmalarına yeniden başladı, ancak 2017’den beri nükleer füze denemedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan dün, nükleer silah testinin bir olasılık olduğunu söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, koronavirüsle mücadele için Kuzey Kore’ye yardım teklifinde bulundu. Analistler Biden’ın bu çabayı desteklemesini bekliyor, ancak Kuzey Kore’ye aşı gönderme planı olmadığı kaydedildi.

Öte yandan Pyongyang ise halihazırda Küresel Aşı Girişimi’nin yardımını reddediyor.

Beyaz Saray, Biden’ın Güney ve Kuzey Kore’yi birbirinden ayıran askerden arındırılmış bölgeyi ziyaret etmeyeceğini, geçtiğimiz hafta düşünülen bu planın değiştirildiğini açıkladı.

Biden, Kuzey Kore ile diplomasiye kapıyı açık tutma politikasına bağlı kalırken, Pyongyang’a yaptırımların hafifletilmesi fikrini reddediyor.

KAYNAK:Şarku’l Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close