Avrupa Komisyonu'ndan AB üyelerine "ortak savunma programı" önerisi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avrupa Komisyonu’ndan AB üyelerine “ortak savunma programı” önerisi

Abone Ol 

Avrupa Komisyonu, 2025-2027 yılları arasındaki dönem için Avrupa Birliği bütçesinden finanse edilecek 1.5 milyar avroluk (1.63 milyar dolar) yeni bir savunma sanayi programı önerdi.

Yahoo News tarafından verilen bilgilere göre; yeni program, 27 AB üyesi ülkeye 2030 yılına kadar savunma ekipmanlarının en az %40’ını toplu olarak tedarik etme çağrısında bulunuyor ve AB içi savunma ticaretinin değerinin AB savunma pazarının en az %35’ini temsil etmesini hedefliyor.

AB Komisyonu yaptığı açıklamada; “Avrupa’nın savunma sanayii hazırlığını arttırmak için üye devletlerin daha fazla, daha iyi, birlikte ve Avrupalı yatırım yapmaları gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı pek çok Avrupa ülkesini savunma harcamalarını arttırmaya sevk etmiş olsa da AB yetkilileri tamamen ulusal çabaların daha az verimli olduğunu savunuyor ve AB organlarının savunma sanayi politikasında daha büyük bir rol oynamasını istiyor.

AB Komisyonu ayrıca Avrupa savunma sanayinin, büyük miktarlarda topçu mühimmatına yönelik ani talep artışı gibi mevcut ve potansiyel büyük zorluklara karşı daha iyi hazırlanmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Komisyon ayrıca dondurulan Rus varlıklarından elde edilen karın bir kısmının Ukrayna’ya silah alımını finanse etmek için kullanılmasını önerdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close