Blinken: Biden, ilhaka karşı ve iki devletli çözümü destekliyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Blinken: Biden, ilhaka karşı ve iki devletli çözümü destekliyor

Abone Ol 

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden yönetiminin Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Biden’ın iki devletli çözümü desteklediğini açıkladı. Blinken, Biden’a göre bunun Filistinlilerin meşru özlemlerini yerine getirmenin ve İsrail’in geleceğini teminat altına almanın tek yolu olduğunu söyledi.

Demokrat Parti’ye bağlı bir örgüt olan ‘İsrail İçin Demokratik Çoğunluk Hareketi’ tarafından Zoom üzerinden yapılan bir konferansa katılan Blinken, Biden’ın İsraillilerden ve Filistinlilerden iki devletli çözümün yeniden canlanmasını engelleyecek tek taraflı adımlar atmamalarını isteyeceğini, ABD’nin Filistin Yönetimi’ne olan desteğini tazeleyeceğini, Doğu Kudüs’te bir ABD konsolosluğu açacağını ve ‘Taylor Force’ yasası uyarınca Filistinlilere insani ve ekonomik yardım sağlayacağını söyledi.

İsrail merkezli haber sitesi I24news, Biden yönetiminin ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in, Biden’ın ilhaka karşı olduğunu ve iki taraf arasında güveni inşa etmeye çalışacağını, bunun zaman alacağını, ancak başarı olasılığının yüksek olduğunu söylediğini aktardı. I24news’ün haberine göre Blinken, “Joe Biden, başkan olarak ABD ile İsrail arasındaki askeri ve istihbarat iş birliğini koruyacak ve geliştirecek. İsrail’in askeri üstünlüğünü sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Blinken ayrıca şunları söyledi:

“Biden, Filistin Yönetimi’nin provokasyonları durdurması ve İsrail’de bir Yahudi devleti olduğu gerçeğini tam olarak tanıması konusunda ısrar edecek.”

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close