ABD ordusu bu yıl yeni nesil tüfeğini seçecek - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD ordusu bu yıl yeni nesil tüfeğini seçecek

Abone Ol 

Shephard Media, bir ordu yetkilisine atıfta bulunarak, ABD Ordusu’nun Yeni Nesil Kadro Silahı (NGSW) tüfeğini ve otomatik tüfek tedarikçisini bu yılın son çeyreğinde seçeceğini açıkladı.

-The Defense Post’ta yayımlanan makalenin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

 

Haber, ordunun Wisconsin merkezli optik ekipman üreticisi Vortex Optics’e 10 yıl boyunca 250.000 NGSW atış kontrol sistemi tedarik etmek için 2,7 milyar dolarlık bir sözleşme vermesinden günler sonra geldi.

Ordu, Eylül 2019 ile Kasım 2021 arasında diğer üç yarışmacının ayrılmasının ardından iki finalistten – True Velocity ve Sig Sauer, Inc. – istediği tedarikçiyi seçecek.

Daha Etkili Tüfekler

2017 yılında başlatılan NGSW programı, 5.56x45mm kalibreli M4 Karabina, M249 SAW (Squad Automatic Weapon) ve 7.62x51mm kalibreli M240 makineli tüfeklerin yerine 6.8mm kalibreli ortak kartuş ve atış kontrol sistemi kullanan tüfekler ile değiştirilmiştir.

Ordu, düşman vücut zırhındaki iyileştirmeler nedeniyle mevcut tüfek mermileri daha az etkili olduğundan, askerlerini daha yüksek kalibreli bir silahla donatmak istedi. Military Times’a göre, 6.8 mm’lik yuvarlak, daha hafif olmasına rağmen “menzil, doğruluk ve öldürücülük” açısından daha yüksek kalibreli 7.62×51 mm’likten bile daha iyi performans gösteriyor.

NGSW’nin maksimum ağırlığı, ataşmanlar dahil 12 libre (5,4 kg) olarak, M249 SAW’dan yaklaşık 5 libre veya 2,2 kg daha az ve M240 makineli tüfeğinin iki katından fazla olarak ayarlanmıştır, bu da askerin, tüfek ağırlığının daha düşük olması nedeniyle ekstra ekipman taşımasına izin verir.

Beklenen Özellikler

National Interest tarafından aktarılan Maj. Wyatt Ottmar, “mevcut silahlar ve kalibreler, korunan bireysel hedeflere karşı gerekli öldürücülük artışına sahip değil” dedi.

“NGSW, geliştirilmiş ergonomi, imza bastırma yetenekleri, veri güç aktarımı, yeni ray tasarımları, hafif bir kasa ve menzilde artırılmış performans içerecek” diye ekledi.

İki Finalist

19FortyFive’a göre, True Velocity/General Dynamics/Beretta seçeneği, “tetik grubunun arkasına yüklenen şarjörlerle” bir boğa güreşi tasarımına sahip ve “çok kompakt bir platform” sunuyor. Çıkış, tüfek tasarımının “uzun namlu, daha yüksek namlu çıkış hızları ve artan menzil” sağladığını ekledi.

True Velocity’nin tüfek ve otomatik tüfek çeşitleri, otomatikle birlikte gelen bipod seçeneği gibi küçük farklılıklar dışında temelde aynı.

SIG Sauer tüfeği ayrıca, 13 inçlik bir namlu ve katlanabilir dipçik ile şu anda kullanımda olan MCX’e çok benziyor. M4 tüfeği ile benzer ergonomik kontrole sahip kısa stroklu bir gaz piston sistemidir.

Otomatik tüfek için şirket, M249 SAW’dan çok daha hafif olan ve geri tepmeyi en aza indirmek için “dahili geri tepme tamponu kesimlerine” sahip olan SIG Sauer Hafif Bant Beslemeli Makineli Tüfeği sunuyor.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close