Moog, Gremlin projesi için elektromekanik aktüatörler sağlayacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Moog, Gremlin projesi için elektromekanik aktüatörler sağlayacak

Abone Ol 

Moog aktüatörleri, tutum kontrollü “Bullet” Gremlins kurtarma elemanındaki Gremlinlerin kuyruk yüzgeçleri, kanat açılımları ve kanatçıklar için hareket kontrolü sağlıyor.

-Military&Aerospace’de yayımlanan haberin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

ABD askeri araştırmacıları, düşman hava savunmasını alt etmeye çalışan deneysel bir insansız hava aracını (UAV) başlatmak ve almak için elektromekanik aktüatörlere ihtiyaç duydu. Çözümlerini Doğu Aurora, N.Y.’deki Moog Inc.’den buldular.

Moog yetkilileri, programın Ekim ayında Utah, Dugway Proving Ground’da düzenlenen dördüncü uçuş testi etkinliği sırasında, şirketin donanımının ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) X-61A Gremlins Hava Aracında kritik bir rol oynadığını duyurdu.

Gremlinler gösteri sistemi, 1.4 saatlik hava kurtarma görevi de dahil olmak üzere toplam 6.7 saatlik bir uçuş için dört ayrı uçuş sortisi yapmak üzere üç Gremlin ile uçtu.

DARPA’nın Taktik Teknoloji Ofisi tarafından yönetilen Gremlinler Programının genel amacı, birden fazla düşük maliyetli, yeniden kullanılabilir, insansız hava aracının havadan fırlatılmasını ve kurtarılmasını göstermekti.

DARPA Gremlins programı, uzak mesafelerden elektronik saldırı ve keşif görevleri için ağ bağlantılı ve işbirliği yapan insansız uçak sürülerini başlatmak için C-130 askeri uçaklarını kullanma yeteneğini geliştirmeyi ve daha sonra bunların çoğunu kurtarmak için diğer C-130 yardımcı uçaklarını kullanmayı amaçlamaktadır.

Program, düşman savunmasını doyurmak için voleybol miktarlarında nispeten ucuz İHA’lara güveniyor. Gremlinler yaklaşımı, düşman hava savunmasının ötesinde uçaklardan çeşitli gözetleme ve elektronik savaş (EW) yükleriyle İHA sürülerini başlatacak ve ardından görevlerini tamamladıklarında hayatta kalan İHA’ları kurtaracak.

Buradaki fikir, ara sıra kayıpların genel görevi tehlikeye atmaması için yeterince ucuz İHA’lar tasarlamaktır. Ayrıca, drone’lar birbirleriyle iletişim kuracak ve işbirliği yapacak, böylece hayatta kalan drone’lar, görev sırasında kaybedilen insansız uçakların rollerini üstlenebilecek. Moog, Gremlins projesinde Huntsville, Ala’da Dynetics Inc. ile birlikte çalışıyor.

Moog’un elektromekanik çalıştırma sistemleri, Gremlin kuyruk yüzgeci kontrolü, Gremlin kanat açılımı ve kurtarma sisteminde önemli bir unsur olan tutum kontrollü “Mermi” için kanat kontrolü dahil olmak üzere Gremlins gösterim sisteminin çeşitli unsurları için hassas hareket kontrolü sağlıyor.

Bu çalıştırma sistemleri, DARPA programları için beklenen hızlı entegrasyon ve uçuş testi programını elde etmek için Dynetics ile ortak bir ortamda çalışıyor.

Çözümler, güvenilirlik ve maliyet arasında bir denge sağlayan, daha önce uçuşa uygun unsurlardan ve ticari kullanıma hazır (COTS) bileşenlerden yararlanıyor. Elektromekanik çalıştırma sistemi, Dynetics’in uçuşa dönüş için 24 saatlik yenileme kritik hedefine ulaşmasını sağlayan birkaç farklı sorti uçmasına olanak tannıyor.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close