ABD istihbarat yetkilisi: "Putin zor durumda ve Ukrayna'da ne yapabileceğini bilmiyoruz" - M5 Dergi
Dünya

ABD istihbarat yetkilisi: “Putin zor durumda ve Ukrayna’da ne yapabileceğini bilmiyoruz”

Abone Ol 

Üst düzey bir ABD istihbarat yetkilisi ABD merkezli Newsweek dergisine, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in pozisyonunun ‘zor’ olduğunu, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) Ukrayna arenasında tam olarak ne yapabileceğini bilmediği konusunda uyarıda bulundu.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, CIA’nin, Rusya’nın Ukrayna’daki müdahalesinin boyutunun gayet iyi farkında ama aynı zamanda Putin’in bundan sonra ne yapabileceği konusunda da büyük ölçüde bilgisiz olduğunu söyledi.

Belarus’da Rus nükleer silahlarının konuşlandırılması ve Wagner lideri Yevgeniy Prigojin’in Ukrayna’daki çatışmanın ağır kayıplarını kamuoyuna ifşa etmesine de değinen yetkili, şu anki durumun çok ‘çetrefilli’ olduğunu aktardı.

Yetkili, “Şuan da en önemli olan şey savaş alanı dışında olanlar… Her iki taraf da hareketlerini sınırlama sözü verdi ancak bu taahhütleri yerine getirmek ABD’nin sorumluluğunda. Her şey istihbaratımızın verimliliğine bağlı” şeklinde konuştu.

Dergi, CIA’in Ukrayna’daki savaşta oynadığı kilit rolün, eski ABD Başkanı Donald Trump ile ABD istihbarat servislerinin başkanları arasındaki gergin ilişkinin ardından moral sağladığını aktardı.

Newsweek, ikinci bir üst düzey istihbarat yetkilisinin, teşkilattaki bazı kişilerin oynadığı rolün önemi hakkında daha açık bir şekilde konuşmak istediğini söylediğini ancak CIA’in savaşın rolüne çok fazla ışık tutmanın Putin’i kışkırtacağından endişe duyduğunu bildirdi.

Öte yandan istihbaratı yetkilisi, sabotaj saldırılarının ve sınır ötesi çatışmaların yeni bir komplikasyona yol açtığını belirterek, Ukrayna’nın sabotaj operasyonlarının devamının ciddi sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close