Hürmüz Boğazı'nda ABD ile İran arasında tehlikeli temas: "Tankerlere ateş açıldı" - M5 Dergi
Gündem

Hürmüz Boğazı’nda ABD ile İran arasında tehlikeli temas: “Tankerlere ateş açıldı”

Abone Ol 

ABD Donanması, İran’ın Hürmüz Boğazı yakınlarında 2 petrol tankerine al koymaya çalıştığını ve bir tankere ateş açtığını duyurdu.

İran, Hürmüz Boğazı yakınlarında 2 petrol tankerine el koymaya çalıştı. ABD Donanması tarafından yapılan açıklamada, İran’ın Hürmüz Boğazı’nın stratejik bölgelerinde 2 petrol tankerine el koymaya çalıştığı ve tankerlerden birine ateş açtığı bildirildi. ABD’nin İran’ın saldırısından sonra hemen savunmaya geçtiği ve İran gemilerinin geri çekilerek yolculuğuna devam ettiği belirtildi.

ABD Donanması Sözcüsü Tim Hawkins, ”İran gemileri uluslararası sularda yasal geçiş hakkı olan ticari tankerlere el koymaya çalıştı. ABD Donanması gerekeni yaptı ve el koymayı önledi” dedi. Ateş açılan tankerde herhangi bir hasarın meydana gelmediği belirtilirken İran’dan konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

ABD Donanmasına göre İran, son 2 yılda en az 5 ticari gemiye el koymaya çalıştı veya başka gemileri taciz etti. İran’ın bu atılımları çoğunlukla önemli petrol geçişlerinin yüzde 20’sinin yapıldığı Basra Körfezi’nde bulunan Hürmüz Boğazı’nda gerçekleşti.

Kaynak: Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close