AB Liderler Zirvesi'nden dönen İtalya Başbakanı'ndan Türkiye kararı yorumu: Tansiyonun düşmesi için çalışıyoruz - M5 Dergi
Dünya

AB Liderler Zirvesi’nden dönen İtalya Başbakanı’ndan Türkiye kararı yorumu: Tansiyonun düşmesi için çalışıyoruz

Abone Ol 

Conte, Brüksel’deki AB Liderler Zirvesi’nin ardından basın toplantısında zirveyi değerlendirdi.

Başbakan Conte, zirvede Türkiye’ye dikkatle değindiklerini belirterek, “Dengeli bir çözüm bulmak için burada sıkı şekilde müzakere ettik.” dedi.

Conte, Türkiye ile diyaloğun önemine de işaret ederek, “Bunlarla birlikte aynı zamanda olumlu gündem ve tüm diyalog kanallarını da açık bıraktık.” ifadesini kullandı.

Başbakan Conte, Türkiye ile ilişkilerde kısır döngüler için değil, tansiyonun düşmesi için çalıştıklarını belirtti.

Conte, ayrıca kurtarma fonunu somutlaştırmaya yönelik ileriye doğru bir adım atılmasından ötürü zirveyi “tarihi” olarak niteledi ve “Buna hiçbir ilkemizden ödün vermeden, hukukun üstünlüğü ilkesini tekrar teyit ederek ulaştık.” değerlendirmesinde bulundu.

Kovid-19 salgınıyla mücadelede üye ülkeler arasında özellikle kış tatili dönemi için koordinasyonun güçlendirilmesi ihtiyacına değindiklerini aktaran Conte, “Aşı konusunda da koordineli bir yaklaşımın önemini vurguladık. Eğer yapabilirsek, Avrupa’nın bu konuda birlikte hareket ettiğini göstermek için ‘Aşı Günü’ düzenlemeye çalışacağız.” diye konuştu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close