SARSILMAZ’dan doğuştan sportmen: K12 SPORT / X - M5 Dergi
MakalelerÖne ÇıkanSayı 350 Eylül 2020

SARSILMAZ’dan doğuştan sportmen: K12 SPORT / X

Abone Ol 

SARSILMAZ’dan doğuştan sportmen: K12 SPORT / X

Günümüzde tabancalar üzerinde yapılan değişiklikler ile kullanıcılar tabancalarını kendilerine göre kişiselleştirebilmekte, bir görev tabancasından bir müsabaka tabancası ortaya çıkarabilmektedirler. Bu sayımızdaki konuğumuz olan K12 SPORT / X ise Türk tabancaları içinde doğuştan bir sportmen, gövde hatları ile agresif bir görünüme sahip. Kullanıldığında ise çok hassas ve tamamen kullanıcı odaklı olarak SARSILMAZ tarafından üretildi. İlk olarak K12 SPORT’u üreten SARSILMAZ daha sonra sahadan aldığı geri dönüşler ile yeni güncellemeler yaparak K12 SPORT X’i üretti. İsterseniz biraz tabancanın özelliklerinden bahsedelim.

Kullanıcısına göre şekillenebilen K12 SPORT / X’ in paslanmaz dövme çelikten üretilen namlusu 6 adet sağa dönüşlü yiv ve setten oluşmakta. Namlu uzunluğu ise 120 mm. Tek hareketli çalışma mekanizmasına sahip tetik, sürtünmeleri en aza indirmeyi amaçlayan yüzey kalitesi hedeflenerek, hassas toleranslarda parça imalatı ile bir araya getirilmiş.

MÜKEMMEL KONTROL

K12 SPORT / X paslanmaz dövme çelikten üretilmiş olup, sahip olduğu bileşenler ile hassas atışlar yapmanıza olanak sağlayan bir atış tabancası. K12 SPORT/ X’in karakteristik özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Ayarlanabilir tetik
  • Ayarlanabilir gez
  • Namlu
  • Kabza yapısı

Kullanıcısına göre şekillenebilen K12 SPORT / X’ in paslanmaz dövme çelikten üretilen namlusu 6 adet sağa dönüşlü yiv ve setten oluşmakta. Namlu uzunluğu ise 120 mm. Tek hareketli çalışma mekanizmasına sahip tetik, sürtünmeleri en aza indirmeyi amaçlayan yüzey kalitesi hedeflenerek, hassas toleranslarda parça imalatı ile bir araya getirilmiş.

Tek hareketli tetiğin bu tip müsabaka tabancalarında kullanılma sebebi ise daha hassas ve daha az kuvvet ile düşürülebilir olması. Tetiğin üzerinde bulunan 2 adet setskur vida ile ayarlanması ise bir diğer öne çıkan özelliği. Ayarlanabilir tetik kullanılmasındaki amaç, atıcının tetik yolunu kendine göre şekillendirmesi ve bu sayede kendi atış koordinasyonunu istediği gibi oluşturması.

AYARLANABİLİR ÜSTÜN GÖRÜŞ

Atışa etkisi büyük olan bileşenlerden bir diğeri ise gez ve arpacık sistemidir. Tabancada bulunan ayarlanabilir gez sayesinde atıcı kendi alışkanlıklarına göre tabancasını kişiselleştirebilmekte. Yüksek profile sahip şarjör düşürme mandalı, sürgü durdurma mandalı ve emniyet mandalı sayesinde atıcının silahı kullanırken konforu ön planda tutulmuş. Alüminyumdan üretilen cerakote kaplı kabza kapakları ve kabzanın ön ve arka yüzeyinde bulunan kesitler sayesinde tabancanın atış esnasında avuç içinde daha sıkı oturması ve atıcıyla bütünleşerek elinden kaymasını engellemek hedeflenmiş. Gövde içerisinde hareket eden kapak, hassas gövde kapak yataklamaları sayesinde düşük kuvvetle tabancayı kurmaya ve hedefte istenilen hassas dağılımı elde etmeye olanak sağlamakta.

Atış müsabakaları için tasarlanan bu iki tabancayı ayıran özellik ise, K12 SPORT modelinde silahı nişan hattından ayırmadan ve şarjör ağzına bakılmaksızın kolayca şarjör değiştirilmesini sağlayan mag-well parçasına sahip olması. Ağırlık dengesinin ön planda tutulduğu bu iki modelden K12 SPORT’un ağırlığı 1330 gram, K12 SPORT X in ağırlığı ise 1170 gram. Aradaki bu ağırlık farkının nedeni ise K12 SPORTX modelinin kapak takımı üzerinde bulunan namlu havalandırma kanalları ve mag-well kullanmaması. Şu an hali hazırda satışta olan ve birçok kullanıcının yanı sıra IDPA ve IPSC gibi müsabaka katılımcıları tarafından da tercih edilen tabancanın yay kuvvetleri, gez arpacık çeşitleri ve kabza kapaklarının kişiselleştirilmesi adına kullanıcılardan gelen geri dönüşler dikkate alınarak çalışmalar yapılmakta.

Görev tabancaları ve piyade tüfekleri ile sahada kendini kanıtlayan SARSILMAZ bu modeli ile de görev tabancalarında yakaladığı başarıyı müsabaka silahlarında da sürdürdüğünü görüyoruz. Çelik müsabaka tabancası K12 SPORT / X’in bir önceki sayımızda kapak dosyamızda da işlediğimiz polimer kardeşi SAR9 SPORT’u mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz.

SARSILMAZ’DAN BİR İLK DAHA

Sarsılmaz Türkiye’de bir ilke imza atarak ilk defa bir silah fabrikasının açık hava yarışına ev sahipliği yapmasını sağladı. Çok sayıda silahseverin ilgi gösterdiği yarışmada yarışmacılar 4 ayrı atepta yarıştı. Bu etaplar Karadayı-Parti-Zombiler-Zor Seçim.

İdpa disiplininde düzenlenen yarışta 23 yarışmacı ter döktü.

K12 SPORT X ve SAR9 SPORT ile 2 ayrı klasmanda yarışan yarışmacılar ayrıca yüzde 100 yerli olarak üretimi yapılan 9x19mm 115 grain Sarsılmaz Sarluger Professional Performance Ammunation tabanca fişeklerini kullandı.

ESP-SSP KLASMANINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Sarsılmaz Genel Müdür Yardımcısı Nuri Kızıltan ve şampiyona boyunca hakemlik görevini başarıyla yürüten Evren Özcan ve Baran Özçaylan dereceye girenleri ödülleri ile buluşturdu.

 

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close