Yeni nesil kriminal incelemede KIRAÇ damgası - M5 Dergi
DergiKapakMakalelerÖne ÇıkanSayı 349 Ağustos 2020

Yeni nesil kriminal incelemede KIRAÇ damgası

Abone Ol 

KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü kriminal daire Başkanlığı’nın ihtiyacının karşılanması amacıyla tamamen özgün bir çalışma olarak geliştirildi.

Türk savunma sanayiinin önde gelen şirketlerinden Katmerciler’in geliştirip ürettiği Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı (KIRAÇ) Emniyet Genel Müdürlüğü envanterine katıldı.

Savunma alanında pek çok projenin hayata geçirilmesinde kritik rol üstlenen Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında geliştirilen KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı’nın faaliyetlerini hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olmak üzere Katmerciler tarafından özgün olarak tasarlanan ve üretilen bir görev aracı. Emniyet Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından olay yerlerinin planlı ve etkili şekilde incelenebilmesi, delillerin emniyetli ve hızlı toplanması amacıyla geliştirilen KIRAÇ, üç farklı konfigürasyonda üretiliyor: Zırhsız Olay Yeri İnceleme Aracı, Zırhlı Olay Yeri İnceleme Aracı ve Zırhsız Kriminal Laboratuvar İnceleme Aracı. Toplam 60 adet üretilecek KIRAÇ’lardan 20 adedi zırhlı, 40 adedi zırhsız olacak. Ayrıca, 385 panelvan tipi Olay Yeri İnceleme Aracı ile kriminal inceleme faaliyetlerinde kullanılmak üzere kullanılacak görev ekipmanları Katmerciler tarafından üretilip, 2021 yılı ortasına kadar teslim edilecek. Bugün düzenlenen törende sergilenen ve anahtar teslimleri yapılan altı adetlik ilk parti KIRAÇ’lar, geçtiğimiz nisan ayında teslim edilmişti.

KIRAÇ: TAMAMEN ÖZGÜN BİR ÜRÜN

KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı’nın ihtiyacının karşılanması amacıyla tamamen özgün bir çalışma olarak geliştirildi.

Daha önce üretilen olay yeri inceleme araçlarından çok daha üstün özelliklerde donanıma sahip olay yeri inceleme ve mobil kriminal inceleme aracının içinde ofis bölümü, delil muhafaza bölümü, laboratuvar bölümü gibi çeşitli bölümler bulunuyor.

Olay yeri incelemede ve kriminal laboratuvar incelemede kullanılacak olan araçta; atış mesafe ve yönü tespit sisteminden delil analiz cihazlarına, otomatik parmak izi sisteminden (APFIS) kimyasal analize, delil muhafaza sisteminden internet ve uydu sistemine birçok sistem yer alıyor.

KIRAÇ, 4×4 ve 4×2 devir hızına sahip olarak yüzde 30 eğime tırmanabiliyor. Tam bağımsız süspansiyon sistemi ve otomatik şanzımanlı 4×4 özellikleri sayesinde, her türlü hava ve yol koşulunda mükemmel hareket kabiliyeti sunuyor.

KIRAÇ araç platformunun ekstra yük kapasitesi, farklı seviyelerde balistik koruma ve çok yönlü ekipman kullanımına olanak sağlıyor. KIRAÇ, yüzde 20 yan eğimde hareket, yüzde 30 tırmanabilirlik becerisine sahip. Bağımsız süspansiyonu hem asfalt hem de arazi koşullarında yüksek konfor sağlamasının yanında hassas cihazların araca adaptasyonunda üstünlük sağlıyor.

360 derece kamera sistemiyle bulunduğu bölgeye hâkim oluyor. Araçta iç konuşma sistemi ve GPS bulunuyor. KIRAÇ Projesi kapsamındaki araçlar her türlü soğuk ve sıcak iklim koşullarında çalışmaya uygun tasarlandı.

BAKAN SÜLEYMAN SOYLU DA KATILMIŞTI

KIRAÇ’IN Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı’na teslim törenine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci katılmıştı. “Huzur, asayiş ve güven herkese lazımdır” diyen Soylu bu doğrultuda gereken her türlü adımın kararlılıkla atıldığının altını çizmiş, KIRAÇ gibi ileri teknolojiye dayalı ürünlerle Emniyet Güçlerinin kabiliyetinin geliştirildiğini belirtmiştir. Tören sırasında İçişleri Bakanı Soylu ile birlikte sahneye çıkan ve bir anahtarı görevliye teslim eden İsmail Katmerci ise geliştirdikleri özgün araçla Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarını kolaylaştırmaktan gurur duyduklarını belirterek, KIRAÇ’ın dünya çapında örnek bir araç olduğunu vurgulamıştı.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close