Yeni Zelanda'nın yeni ikmal gemisi yuvada - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Yeni Zelanda’nın yeni ikmal gemisi yuvada

Abone Ol 

Modern açık deniz ikmal gemileri, gerek seyir esnasında malzeme ve akaryakıt nakli, gerekse gelişmiş komuta-kontrol kabiliyetleri sayesinde günümüz donanmaları için önemli bir güç çarpanı.

Kraliyet Yeni Zelanda Donanması ihtiyaçları kapsamında inşa edilen yeni açık deniz ikmal gemisi HMNZS Aotearoa (A 11), geçtiğimiz cuma günü Auckland Limanı’na ulaştı.

Ulsan’da konuşlu Hyundai Heavy Industries Tersanesi’nden demir alan platformun yolculuğu 15 gün sürdü. Kraliyet Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri’nin de iştirak ettiği törenle karşılanan geminin kabul faaliyetleri, Temmuz 2020 sonlarında tamamlanacak.

HMNZS Endeavour (A 11)’in yerini almak için geliştirilen HMNZS Aotearoa, Hyundai Heavy Industries ana yükleniciliğinde inşa edildi. Tam deplasmanı 26 bin ton olan platform, 9 bin 500 ton yakıt ve içme suyu depolayabiliyor. Dalgakıran yapılı baş formu sayesinde yakıt tüketimini düşüren tanker, 173,2 metre uzunluğunda, 24,5 metre genişliğinde.

C4Defence’da yer alan habere göre, Geminin su çekimi ise 8,4 metre. Tanker, buza karşı güçlendirilmiş gövde yapısı ve soğuk iklim koşullarında görev yapabilmesi için özel donanımı sayesinde Antarktika’da konuşlu McMurdo İstasyonu’na ikmal yapabilme kabiliyetine sahip. Platform ayrıca  CODLAD konfigürasyonunda tahrik sistemi ile intikal eden HMNZS Aotearoa, 22 adet 20-foot konteyner için depolama alanına sahip.

Platform ayrıca, bünyesinde bulunan arıtım sistemi sayesinde günlük 100 ton taze içme suyu üretebiliyor. Bunlara ek olarak gemide, tam teşekküllü hastane donanımına sahip bir de revir ve ameliyathane mevcut.

New Plymouth’ta konuşlandırılacağı açıklanan HMNZS Aotearoa, kapasite itibariyle Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde de görev yapan MEKO Sınıfı bir fırkateyni 14 defa ikmal edebiliyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close