Yeni ALTAY tankı 23 Nisan'da TSK'ya teslim edilecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Yeni ALTAY tankı 23 Nisan’da TSK’ya teslim edilecek

Abone Ol 

BMC Savunma, 23 Nisan tarihinde 2 adet Yeni ALTAY Ana Muharebe Tankı’nı Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edecek.

BMC Savunma, savunma sanayii basınını Sakarya Arifiye’deki tesislerinde ağırladı. Bu kapsamda M5 olarak bu buluşmadaki yerimizi aldık. Buluşmada başta ALTAY olmak üzere BMC Savunma tarafından geliştirme ve üretim çalışmaları devam eden pek çok proje hakkında bilgi verildi. Şüphesiz en çok merak edilen proje ALTAY’dı. BMC Savunma yetkilileri projede kritik pek çok aşamanın başarıyla geçildiğini, kritik eşiğin ise 23 Nisan’da aşılacağını belirtti. 23 Nisan’da BMC Savunma tarafından Sakarya Arifiye’de yer alan 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü (ABFM) tesislerinde üretilen iki adet Yeni ALTAY tankı TSK’ya teslim edilecek. Teslim edilecek tanklarda Güney Koreli Hyundai Doosan üretimi DV27K dizel motoru ve SNT Dynamics üretimi EST15K transmisyondan oluşan güç grubu yer alacak.

TSK TESTLERİ BAŞLIYOR

23 Nisan’da banttan inen iki tank TSK’ya teslim edildikten sonra tankların TSK bünyesinde testleri gerçekleştirilecek. Güney Kore’den tedarik edilen güç grubu, Nisan 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında BMC Savunma bünyesinde SSB ve TSK’nın da onayladığı testlerden başarıyla geçmiş. Şimdi hem tankın hem de güç grubunun doğrudan TSK bünyesinde testleri gerçekleştirilecek. Teslim edilecek iki tankın TSK testlerinin 2024 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Yeni ALTAY

SERİ ÜRETİM İÇİN ANKARA’DA FABRİKA KURULUYOR

Yeni ALTAY’ın 2024 yılında TSK testlerini başarıyla tamamlaması durumunda 2025 yılında Güney Kore üretimi güç gurubu ile tankın seri üretimi başlayacak. BMC Savunma tankın seri üretimini Ankara’da Organize Sanayii Bölgesi’nde kuracağı fabrikada yapacak. Halihazırda arsa alımı yapılan fabrikaya çok yüksek miktarda yatırım yapılacak. Daha önce İzmir Karasu’da BMC Savunma büyük bir arazi satın almış, fabrikanın buraya kurulacağı ile ilgili çeşitli açıklamalar yapılmıştı. Yeni BMC Savunma yönetimi oradaki yatırımı iptal etmiş ve fabrikanın Ankara’da savunma sanayiinin merkezinde kurulmasının daha doğru olacağına karar vermiş.

HEDEF YILDA 100 YENİ ALTAY ÜRETİMİ

Ankara’da kurulacak fabrikanın tam kapasite seri üretime başlamasıyla BMC Savunma’nın üretmeyi hedeflediği yıllık ALTAY  sayısı 100 adet. 2025 yılında Güney Kore güç gurubu ile başlayacak seri üretimin 2026 yılının ikinci yarısından itibaren BMC POWER tarafından halihazırda geliştirme-test süreci devam eden BATU güç grubu ile yapılması hedefleniyor.

YENİ ALTAY’IN ÖZELLİKLERİ

İlk üretilen ALTAY’da kullanılan Almanya menşeili güç grubunun seri üretim fazında verilmemesi tankın uzun bir süre üretilememesine yol açtı. BMC Savunma bu süre içerisinde yeni güç grubu arayışlarını sürdürürken tankın değişen saha koşullarına geri kalmaması için bir dizi geliştirme faaliyeti yürüttü. Bu kapsamda Yeni ALTAY’a eklenen yeni kabiliyetler şunlar;

 • Aktif Koruma Sistemi (AKKOR)
 • Geliştirilmiş Zırh
 • Yenilenen Atış Kontrol Sistemi
 • Yenilenen Araç Kontrol Sistemi
 • Güç Grubu (Güney Kore)

Yeni ALTAY’da bu yenilikleri hayata geçirilirken aynı dönemde ithal edilen pek çok parçanın yerlileştirme çalışması da gerçekleştirilmiş / gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda yerlileştirilen / yerlileştirme çalışmalara devam eden aksamlar şunlar;

 • Hız Azaltan
 • Nişancı 2. Derece Görüş Sistemi
 • Palet
 • Kule Çember Dişlisi
 • Rotor
 • Mühimmat Rafı
 • Periskoplar
 • Yakıt ve Hidrolik Pompaları
 • Mobil Gizleme Ağı

Türk Kara Kuvvetlerinin onlarca yıl sonra modern ve milli bir tanka kavuşuyor olması hayli sevindirici. Tankın güç grubunda da yerlileştirme sağlandığında hem seri üretim hem de ihracat sahasındaki tüm engeller tamamıyla ve kesintisiz olarak ortadan kalmış olacak.

Bu yazının daha detaylı hali M5 Dergi Nisan sayısında yer alacaktır. 

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close