TİYK-LEO 2A4 projesi kapsamında ilk tankın modernizasyonu başlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

TİYK-LEO 2A4 projesi kapsamında ilk tankın modernizasyonu başlıyor

Abone Ol 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde Leopard-2A4 tanklarının modernizasyonu için  başlatılan “TİYK-LEO 2A4” projesinde ilk tankın modernizasyonu başlıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Leopard 2A4 Ana Muharebe Tanklarının modernizasyonu için Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması-Leopard 2A4 (TİYK-LEO 2A4) projesini hayata geçiriyor.

Bu kapsamda modernize edilecek ilk tank Sakarya Arifiye’de yer alan 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü (ABFM)’ne ulaştı. Burada, BMC Savunma tarafından yerli paydaşlarla birlikte gerçekleştirilecek modernizasyon projesinde  ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 tankının modernize edilmesi hedefleniyor.

Modernizasyon kapsamında tankların hem beka yeteneği, hem elektronik aksamı hem de durumsal farkındalığı büyük oradan artırılarak tankın modern tehditlere cevap verebilir hale gelmesi sağlanacak.

Leopard 2A4 tanklarından 40 adedi yakın dönemde Roketsan üretimi T1 İlave Zırh Sistemi ile modernize edilmişti BMC Savunma yetkilileri TİYK-LEO 2A4 projesinin farklı bir proje olduğunu, modernize edilecek 81 adet tankın T1 İlave Zırh Sistemi içermeyen tanklardan olacağını belirtti.

TİYK LEO 2A4

SSB, TİYK-LEO 2A4 modernizasyon programını kamuoyuna şu ifadelerle duyurmuştu:

“Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki tankların beka, atış kontrol ve hareket kabiliyetlerinin günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değişen tehdit,  görev alanı, etkinlik beklentisi gibi hususlar göz önünde bulundurularak iyileştirmeleri yapılmaktadır. Daha önce yurt dışı ürünler kullanılarak modernize edilen tanklarımız, en kritik sistemleri dâhil tamamen yerli ürünler ile teçhiz edilmektedir.

Bu çerçevede öncelikle 81 adet Leopard 2A4 tankının modern muharebe sahasının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde modernize edilmesi planlanmıştır.

Ayrıca, ALTAY ve M60TM tanklarında kullanılan sistemlerin Leopard 2A4 tanklarında da kullanılması suretiyle;  işletme, bakım ve idame konularında lojistik birliktelik sağlanması hedeflenmektedir.”

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close