XB-1 için tanıtırım tarihi belli oldu - M5 Dergi
Savunma Haberleri

XB-1 için tanıtırım tarihi belli oldu

Abone Ol 

2000 yılında yaşanan kazanın ardından piyasadan çekilen efsanevi süpersonik Concorde uçağının halefi olarak gösterilen “XB-1” adlı uçak önümüzdeki günlerde tanıtılacak.

Euronews’te yer alan habere göre, ABD havacılık şirketi Boom Supersonic, 17 yıl aranın ardından üretilen ilk süpersonik uçak prototipi XB-1’in 7 Ekim’de tanıtılacağını, test uçuşlarına da 2021’de başlayacağını duyurdu.
Boom Supersonic’in inşa etmeyi planladığı XB-1, süpersonik yolcu uçağı Overture’un prototipi ve üçte biri boyutunda olacak. Uçak 55 yolcu kapasiteli olacak.

 

Ses hızından iki kat hızlı

Şirkete göre Overture, ses hızının iki katından hızlı uçacak. Tokyo’dan Seattle’a yapılan 8.5 saatlik yolculuk, 4,5 saat sürecek.

Önceki süpersonik uçaklar Renders ve Concorde gibi, Overture da 1-1 konfigürasyonda uzun, ince bir tasarıma ve premium koltuklara sahip olacak. Ancak Concorde’un aksine, büyük boyutlu yolcu camlarına sahip olacak.

Boom, 2030 civarında ticari uçuşlar için uçağın hazır olacağını açıkladı. Virgin Atlantic ile Japan Airines havayolları ön sipariş verdiklerini duyurmuştu.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close