Uzun menzilde hassas vuruş: Yerli Kanatlı Güdüm Kiti'nden başarılı atış - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Uzun menzilde hassas vuruş: Yerli Kanatlı Güdüm Kiti’nden başarılı atış

Abone Ol 

Türk savunma sanayii geliştirdiği önemli projelerle Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet etmeye devam ediyor. TÜBİTAK SAGE resmi sosyal medya hesapından yaptığı açıklamada, yerli imkanlarla geliştirilen, evcut genel maksat bombalarına hassas vuruş ve uzun menzil yeteneği kazandıran Kanatlı Güdüm Kiti’nin başarılı bir test atışının daha gerçekleştirildiğini açıkladı.

TÜBİTAK SAGE, “Covid-19 pandemisine karşı aldığı yüksek güvenlik önlemleriyle çalışmalara ara vermeden, milli savunma sanayimize katkı sunmaya devam ediyor. HvKK 401. Test Filo Komutanlığımız’ın da destekleri sayesinde KGK projesinde başarılı bir atış daha gerçekleştirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Mevcut genel maksat bombalarına hassas vuruş ve uzun menzil yeteneği kazandıran Kanatlı Güdüm Kiti’nin seri üretimi geçtiğimiz yıl sonunda başlamıştı. KGK, savunma sanayisindeki dışa bağımlılığın azaltılmasındaki önemli adımlardan birini oluşturuyor.

TÜBİTAK SAGE tarafından tasarımı ve F-4/F-16 platformlarına sertifikasyonu tamamlanan, uçaktan bırakılan güdümsüz genel maksat bombalarına güdüm ve uzun menzil yeteneği kazandırmak üzere geliştirilen ve seri üretimine başlanan KGK’nin projesinde başarılı bir atış daha gerçekleştirildi.

Mevcut genel maksat bombalarına hassas vuruş ve uzun menzil yeteneği kazandıran KGK, her türlü hava koşulunda kullanılabiliyor. Milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen KGK silah sistemi, sahip olduğu özelliklerle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk savunma sanayisinin dışa bağımlılığını azaltma, savunma sanayisinin millileşme çalışmaların önemli bir örneğini oluşturuyor.

Mevcut güdümsüz 1000 lb’lik MK-83 ve 500 lb’lik MK-82 genel maksat bombalarını havadan karaya atılan uzun menzilli akıllı mühimmata çeviren KGK’nın üretim faaliyetleri başta Kale Grubu olmak üzere birçok savunma sanayisi kuruluşu ile birlikte yürütüldü. TÜBİTAK SAGE, bu üretimlerde rol alan alt yükleniciler ile savunma sanayisinin gelişmesine katkıda bulundu.

KGK silah sistemi tasarımı, entegrasyonu ve üretimlerini başarıyla tamamlayan TÜBİTAK SAGE, ayrıca KGK’da kullanılan ısıl pil ve bazı piroteknik bileşenler gibi kritik alt sistemlerin tasarım ve üretimlerini de milli imkanlar ile kendi altyapılarında gerçekleştirdi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close