Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ilk modernize edilmiş T-72'ler teslim edildi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ilk modernize edilmiş T-72’ler teslim edildi

Abone Ol 

Ukrayna Lojistik Komutanlığı, modernize edilerek T-72AMT seviyesine yükseltilen 15 adet T-72 tankını teslim aldığını bildirdi.

Ukrayna Lojistik Komutanlığı modernize edilerek T-72AMT seviyesine yükseltilen 15 adet T-72 tankını teslim aldığını, ek olarak 10 adet daha tankı ocak ayı içerisinde teslim almayı planladığını duyurdu.

Ukrayna’nın şubat ayında teslim almayı planladığı altı adet T-72AMT ile birlikte modernize edilen platform sayısının 1 taburu donatmaya yeterli miktara erişmesi hedefleniyor.

Bu modernizasyon kapsamında T-72 tankı, 5 kilometre menzilli Kombat tanksavar füzeleri kullanma yeteneği, Nozh reaktif zırh paketi (ERA), kriptolu haberleşme sistemi, sürücü geri görüş kamerası ve T-80 ana muharebe tanklarında kullanılan paletlerle donatıldı.

T-72AMT’NİN SİLAH SİSTEMLERİ

T-72AMT, dakikada altı ila sekiz tur ateş hızına sahip 125 milimetre 2A46 pürüzsüz delikli bir topla donatılmıştır. Ana silah zırh delici yüzgeç stabilize atılan sabot (APFSDS) mermi, yüksek patlayıcılı tanksavar yüzgeç stabilize (HEAT-FS) mermi ve yüksek patlayıcı parçalanma yüzgeci stabilize (HE-FRAG-FS) mermiler ateşler.

Ana silah, Kiev Tasarım Bürosu ‘Luch’ tarafından geliştirilen GM ‘Combat’ lazer güdümlü füzeyi de ateşleyebilir. GM Combat füzesi, lazer ışınından yarı otomatik bir kılavuz kullanır ve 5 kmilometre menzilde 750 milimetrelik bir zırhı delebilir. Füzenin nişan alma ve yönlendirme birimi, ana topun görüşünün sol tarafındaki taretin üzerine yerleştirilir.

Füze, ağır zırhlı düşman tanklarını bile yok etmek, dinamik korumayı yenmek için bir tandem savaş başlığı ile donatılmıştır.

İkincil silah koaksiyel olarak monte edilmiş 7.62mm PKT makineli tüfek ve 12.7mm NSV makineli tüfek içerir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close