Ukrayna kendi Bayraktar SİHA'larını üretmeye başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna kendi Bayraktar SİHA’larını üretmeye başladı

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Bayraktar SİHA’larının Türkiye’den alınsa da motorlarının Ukrayna’da üretildiğini vurguladı.

-Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak’ın açıklaması M5 tarafından tercüme edilmiştir.

Bayraktar silahlı insansız hava araçlarının üretim tesisi zaten Ukrayna’da kurulmuş durumda. Bu, Cumhurbaşkanlığı Ofisi başkanı Andriy Yermak tarafından Focus’a verdiği bir röportajda ifade edildi.

Yermak, “Türkiye ile iş birliğimizi genişletiyoruz. Süreç, Bayraktarların temini ile başlamıştı, şimdi Ukrayna’da üretimleri başladı. Bunların Türk bayraktarları olduğunu söylediklerinde evet Türkiye’den aldık ama bu SİHA’ların motorlarının burada ülkemizde üretildiğini belirtmekte fayda var.” diye vurguladı.

Buna ek olarak, Yermak’ın yaptığı açıklamaya göre Ukrayna ve İngiltere ile müşterek bir filos kuruyor. İngiltere şu anda, Ukrayna deniz kuvvetlerinin geliştirilmesi için 1,7 milyar pound tutarında bir proje yürütüyor.

Bu arada Türkiye, Ukrayna’ya daha önce bildirilenden çok daha fazla silahlı insansız hava aracı sattı ve yakın gelecekte bu tür silahların tedarikiyle ilgili yeni anlaşmalar da yapılacak. Şimdi de en az iki düzine drone için satın alım süreci devam ediyor.

İstanbul merkezli bir silah üreticisi olan Baykar, birkaç yetkiliye ve hükümetle yakın ilişkileri olan bir Türk savunma şirketindeki bir yöneticiye göre, Türkiye 2019’dan beri Ukrayna’ya kontrol istasyonları ve füzelerle birlikte düzinelerce silahlı insansız hava aracı sattı.

 

Kaynak: M5

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close