Uçan taksi için 35 milyon dolarlık yatırım - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Uçan taksi için 35 milyon dolarlık yatırım

Abone Ol 

Tesla, SpaceX ve Spotify gibi şirketlerle ismi anılan yatırım yönetim firması Baillie Gifford, Alman uçan taksi startup’ı Lilium’a 35 milyon dolar yatırım yaptı.

Britanyalı yatırım firması bahsi geçen şirketlerin yanı sıra Amazon, Airbnb gibi şirketleri de destekliyor.

Merkezi ABD’de bulunan yatırım bankası Morgan Stanley, 2030 itibarıyla uçan araç piyasasının küresel olarak yaklaşık 3 trilyon dolar değerinde olabileceği tahmininde bulunuyor.

Lilium’un CFO’su Christopher Delbrück, yatırımın şirketinin desteğinin Lilium’a verilen “güvenoyu” anlamına geldiğini belirtti.

Münih merkezli, uçan araba tasarlayan ve üreten şirket gelecek on yılda yerel yönetimler, ülkeler ve bölgelerle işbirliği yapılarak araçların kullanıma çıkarılmasını umut ediyor.

Firmaya bu yıl içinde yapılan diğer yatırımlarla birlikte şirketin şu ana kadar 375 milyon dolarlık bir kaynağa ulaştığı belirtiliyor.

Business Insider’a konuşan Delbrück, “Baillie Gifford dünyanın en etkili teknoloji yatırımcılarından biri ve yatırımları önemli bir güvenoyu anlamına geliyor. Sıfır emisyonlu, bölgesel hava hareketliliğini 2025 kadar erken bir tarihte piyasaya sürmeye çalışırken, Baillie Gifford ile yakından çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Bu dönemde yapılan yatırımlar, bizi sarmalayan zorlu ekonomik ortamı savuşturarak güven veriyor ve tamamen görevimize odaklanabildiğimiz için minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Lilium, dikey olarak kalkan ve iniş yapan, 5 koltuklu elektrikli aracı Lilium Jet’in prototipini hazırladı.

Şirket yakın zamanda aracın saatte 100 kilometre hıza ulaştığını göstermişti. Nihai hedefinse saatte 300 kilometre hıza ulaşmak ve uçuşları başlatmak olduğu ifade edildi.

İnsanların süreceği araçlarla yapılacak her bir yolculuğunun 70 dolar olması planlanıyor.

Şirketin, aracın güvenli olduğuna ve insanları taşıyabileceğine yönelik Avrupa sertifikası alması gerekiyor.

Baillie Gifford’ın yatırım müdürlerinden Michael Pye, “Lilium’un olağanüstü ekibinin yeni bir ulaşım biçimi geliştirme tutkusunu desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Hala başlangıç aşamasındayız. Bu teknolojinin etkili olabileceğine ve düşük karbonlu gelecekte geniş kapsamlı faydalar sağlayabileceğine inanıyoruz. Önümüzdeki yıllarda Lilium’un gelişimini takip etmekten heyecan duyuyoruz.” diye belirtti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close