Türkiye'nin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu yıl sonunda teslim edilecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu yıl sonunda teslim edilecek

Abone Ol 

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu’nun yıl sonunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda 2015 yılında başlatılan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Projesi’nde son testler gerçekleştiriliyor. Gemini yıl sonunda Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi bekleniyor.

TCG ANADOLU

27 bin 436 ton tam yük deplasmanına sahip TCG Anadolu, tam yük deplasmanında en az 20,5 knot azami sürate ve 16 knot ekonomik sürate ulaşacak. Gemi ekonomik sürati ile tam yükte en az 9 bin deniz mili seyir siasına sahip olması bekleniyor.  Gemi üzerine çeşitli helikopterler ve hava araçları iniş kalkış yapabilecek.

94 araç taşıyabilecek, 10 helikopter konuşlanabilecek

Öte yandan verilen bilgiye göre, geminin içindeki su alabilen havuza; her biri 1 adet tank taşıyan 4 adet LCM gemisi (mekanize çıkarma gemisi) girebilecek.

Araç güvertelerinde; 13 adet tank, 27 adet zırhlı amfibi hücum aracı-ZAHA, 6 adet zırhlı personel taşıyıcı-ZPT, 33 adet muhtelif araç, 15 adet römork olmak üzere toplamda 94 adet araç taşıyabilecek.

Uçuş güvertesinde toplam 10 helikopter veya 50 adet SİHA konuşlandırılabilecek, konfigürasyona göre bu sayı 100’e kadar çıkabilecek.

Gemi, 1.223 personel taşıma kapasitesine sahip olacak. Gemide, tam teşekküllü hastane imkanı ve 2 adet ameliyathane olacak.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close