Türk ve Katar Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 ile RAFALE savaş uçakları kol uçuşu gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Türk ve Katar Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 ile RAFALE savaş uçakları kol uçuşu gerçekleştirdi

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçağı ile Katar Hava Kuvvetleri’ne ait RAFALE savaş uçağı kol uçuşu gerçekleştirdi.

Uluslararası Anadolu Kartalı tatbikatı kapsamında Konya’ya gelen Katar Hava Kuvvetleri’ en ait RAFALE savaş uçakları Türk Hava Kuvvetleri’ne ait  F-16 savaş uçağı kol uçuşu gerçekleştirdi. Katar, Anadolu Kartalı tatbikatına ilk kez RAFALE savaş uçakları ile katılıyor. RAFALE savaş uçaklarının tatbikatta yer alması Yunanistan’ın yakın zamanda bu uçakları envanterine katacak olması sebebiyle önem arz ediyor.

Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde 2001’den beri Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda düzenleniyor. 2020’de koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen tatbikat bu yıl 21 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında Türkiye’nin ev sahipliğinde, Türkiye, Azerbaycan, Pakistan ve Katar hava kuvvetlerinin katılımıyla düzenlenecek.

400 kilometre uzunluğa, 300 kilometre genişliğe sahip olacak hava sahasında eğitim yapılması planlanıyor. Eğitim tatbikatında, gerçeğe yakın savaş ortamında, basitten zora doğru giden bir senaryo dahilinde, yüksek teknolojinin sağladığı avantajla jenerik ortamda, eğitimin kalitesi bilgisayar ortamında ölçülecek şekilde icra ediliyor.

Amaç tüm katılımcıların bilgi ve becerilerini deneyip, aksaklıklarını ve eksiklikleri belirleyip gidererek eğitim seviyelerini yükseltmek.

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close