Savunma Haberleri

Türk Topçusunun Gözleri: ADESTİM Karagahı

Topçu birlikleri yakın tarihte olduğu gibi günümüzde de askeri operasyonların hayati unsurlarından biri. Topçu Birlikleri’nin zamanında ve hassas vuruşlar yapabilmesi her ordunun isteği.

Bu kapsamda Türk Kara Kuvvetleri Kuvvetleri’nin topçu birliklerinin kabiliyetlerini modern muharebe sahası ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandıran Ateş Destek Otomasyon Projesi (ADOP-2000) Projesi üzerine çalışmalar devam ediyor.

Proje farklı ayaklardan oluşuyor ve en önemli ayaklarından birini İleri Gözetleyici Sistemi/Ateş Destek Timi (ADESTİM) Karargâhı araçları oluşturuyor. M5 Dergisi olarak bu araçları sizler için inceledik.

ASELSAN tarafından geliştirilen ve M113 paletli zırhlı aracı üzerine konuşlanan Ateş Destek Timi (ADESTİM) Karargâhı, monteli teleskobik direk üzerinde bulunan termal kamera ve gündüz kamerası vasıtası ile gece-gündüz, her türlü hava ve muharebe koşullarında hedef tespiti ve teşhisi yapılabiliyor.

Araç teleskobik kol sayesinde, sütre arkasına saklanarak da görev yapabiliyor. ADESTİM Karargâhı, Elektro-Optik Sensör Sistemi ile hedef koordinatları, Ataletsel Konumlama Sistemi ile de hedef yer ve yön konumlarını oldukça hassas bir şekilde belirleyebiliyor.

ADESTİM Karargâhı, ileri gözetleyici postaları ile birlikte bölük seviyesinde ateş destek koordinasyon, planlama ve icra faaliyetlerini sayısal ortamda gerçekleştirebilmekte.

Sürücü için gece görüş sistemine sahip olan ADESTİM Karargâhı’nda, araç durduğunda da alt sistemlerinin çalışmasını sağlayan bir Yardımcı Güç Ünitesi bulunuyor.

Lazer Mesafe Ölçer ve Lazer Hedef İşaretleyici ile desteklenen araçta iki adet bilgisayar mevcut. Bu bilgisayarlardan biri gözetleme vazifesini icra etmekte olup Kontrol ve Gözetleme Ünitesi olarak adlandırılıyor.

Diğer bilgisayar ise Batarya Atış Destek Mesaj Ünitesi (BADMÜ) olarak adlandırılıyor ve Kontrol ve Gözetleme Ünitesinden gelen bilgileri analiz edip ihtiyaç duyulması halinde üst komuta ile paylaşıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close
Close