Türk Leopard 2'lere sessiz sedasız modernizasyon - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Türk Leopard 2’lere sessiz sedasız modernizasyon

Abone Ol 

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki tanklar, modern muharebe sahasının gereksinimleri doğrultusunda modernize ediliyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, M60T modenizasyon projesinin tamamlanması nedeniyle ASELSAN Tesislerini ziyaret etti. Burada yerli imkânlarla tank modernizasyon faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Demir, “M60 tankının yanında envanterde bulunan Leopard tanklarının da modernizasyon işlemi devam ediyor.

Bu modernizasyon işlemi sırasında bazı unsurların, mesela zırhın dışarıdan temini ile ilgili yapılan çalışmalarda, orada temin süresiyle ilgili verilen takviminden çok daha kısa sürede geliştirilme yapıldı, bu tanklarda uygulandı. M60’ların takibi olarak Leopardlar da paralel olarak modernize edilmeye devam edilecek.” açıklamasında bulundu.

Böylece bir süredir resmî bir açıklama ya da herhangi bir bilgi akışı bulunmayan Leopard 2A4 modernizasyon süreci de resmî ağızdan doğrulanmış oldu.

C4Defence’in haberine göre, geçtiğimiz yıl Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2’nci Ana Bakım Fabrikası’nı ziyaret etmişti. Buradan yayınlanan görüntülerde, bir Leopard 2A4 ana muharebe tankına ek zırh plakaları entegre edildiği görülmüştü.

Ayrıca Türk medyasına yansıyan başka bir görüntüde ise platforma ilave plakalara ek olarak kafes zırh ve reaktif zırh (ERA / Explosive Reactive Armour) blokları entegre edildiği görülmüştü.

Roketsan’ın yayımladığı zırh çözümleri dokümanında ise Leopard 2’lerin diğer iki çözümden farklı olarak bekâ kabiliyetinin artırıldığı tespit edilmişti. Prof. Dr. Demir’in konuşmasında belirttiği Leopard 2A4 modernizasyon programında hangi çözümün nihai olarak hayata geçirileceği ve tanklara entegre edilecek alt sistemler ise henüz resmi kanallardan teyit edilmedi.

“Görsel, 2’nci Ana Bakım Fabrikası’ndan yayımlanan görüntülerde yer alan Leopard 2A4 çözümüne aittir.”

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close