Türk donanmasında sınıf değişikliği: Burak'lar artık karakol gemisi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Türk donanmasında sınıf değişikliği: Burak’lar artık karakol gemisi

Abone Ol 

Türk Deniz Kuvvetleri, daha önce korvet sınıfında nitelendirdiği Burak sınıfı gemileri, karakol gemisi olarak nitelendirmeye başladı.

Türk donanması, platform sınıflandırmasında değişikliğe gitti. Bu kapsamda korvet sınıfında değerlendirilen Burak sınıfı gemiler, karakol gemisi olarak nitelendirilmeye başlandı. 2023 yılında yapılan bu yeni sınıflandırılmayla kuvvetin envanter düzeninde 4 adedi MİLGEM ADA sınıfı, 5 adedi Burak sınıfı olmak üzere toplam 9 adet korvet varken artık sadece 4 adet MİLGEM ADA sınıfı gemi korvet olarak sınıflandırılacak. Karakol gemisi yapısı ise 16 adet Tuzla sınıfına 5 adet Burak sınıfının katılmasıyla 21 platformdan oluşan bir yapıya evrildi. Kuvvetin bu sınıflandırma değişikliğini, Burak sınıfının sensör ve silah kapasitesinin modern korvet platformlarından geri kalması ve artık gemilerin yaşlanması sebebiyle daha çok yakın denizlerde devriye görevi icra edecek olmaları sebebiyle aldığını değerlendiriyoruz.

Kısmı modernizasyon geçirmişti

Burak sınıfı karakol gemilerinden F503 TCG Beykoz, 2020-2021 yılları içerisinde ufak çaplı bir modernizasyon geçirmişti. Modernizasyon kapsamında; 100 mm CADAM baş top top Oto Melara üretimi 76 mm baş top ile DRBV 51A arama radarı ASELSAN’ın 3 Boyutlu Arama Radarı MAR-D ile DRBC 32E atış kontrol radarı ise ASELSAN’ın Akrep (AKR-D)  atış kontrol radarı ile değiştirilmişti. Ayrıca gemiye ADVENT Savaş Yönetim Sistemi (SYS) entegrasyonu da yapılmıştı. Lakin modernizasyon tek gemi ile sınırlı kaldı. Diğer gemilerde günümüze kadar herhangi bir değişiklik görülmedi.

Modernizasyon sonrası TCG Beykoz.

Envanterden çıkarmalar başladı

Türk Deniz Kuvvetleri, 2022 yılı içerisinde Burak sınıfı içerisinde yer alan F501 TCG Bodrum’u envanterden çıkarttı. Böylece sınıftaki gemi sayısı 5’e düştü. 2000’lı yılların başında Fransa’dan ikinci el olarak (A-69 tipi D’Estienne d’Orves sınıfı) alınan Burak sınıfı gemiler, 40’lı yaşlarının sonuna doğru geliyor. Gemilerin Açık Deniz Karakol Gemisi projesinde teslimatların başlamasıyla birlikte kademeli olarak envanterden çıkarılması bekleniyor.

Yeni Açık Deniz Karakol gemileri geliyor

Türk Deniz Kuvvetleri, yakın zaman içerisinde Açık Deniz Karakol Gemilerini (ADKG) envanterine katmaya başlayacak. Daha büyük tonaja, daha büyük seyir menziline sahip bu platformlar “Yerinde Hazır” yöntemiyle inşa edildiği için istenilen sensör ve silah sistemi, istenilen zamanda gemiye kolayca entegre edilebilecek. Böylece kuvvet, bu platformları çeşitli görevlerde rahatlıkla kullanabilecek. Gemilerin teslimatının bu yıl içerisinde başlaması bekleniyor.

Denize indirilen ilk iki Açık Deniz Karakol Gemisi.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close