Türk Deniz Kuvvetlerine P-72 DKU teslimatı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Türk Deniz Kuvvetlerine P-72 DKU teslimatı

Abone Ol 

MELTEM-III projesi kapsamında 5’inci P-72 Deniz Karakol Uçağı (DKU), Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Türk Deniz Kuvvetlerine bir adet daha P-72 DKU teslim edildi. Böylece Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki P-72 DKU sayısı 5’e yükselmiş oldu. Projenin son uçağı olan 6’ıncı uçağında gelecek yıl teslim edilmesi bekleniyor.

MELTEM-III projesinde 10 Aralık 2020’de gerçekleşen ilk Deniz Karakol Uçağı’nın teslimatını takiben  4 Deniz Karakol Uçağı ile bir Deniz Genel Maksat Uçağı’nın DzKK’ye teslimatı gerçekleştirildi.

Böylece Donanmanın hizmetine giren ve Mavi Vatanın kontrolü ve korunması için önemli bir kuvvet çarpanı olan P-72 Deniz Karakol uçaklarının sayısı 5’e ulaştı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Meltem-III Projesi kapsamında ana yüklenici İtalyan Leonardo firması, yerli savunma sanayii firmaları TUSAŞ, ASELSAN, HAVELSAN ve MİLSOFT​​​​​​​ firmaları alt yüklenici olarak görev alıyor.

Meltem-III Projesinin tamamlanmasıyla Türkiye’nin kıta sahanlığı ve ulusal çıkarlarının bulunduğu sularda Türk Silahlı Kuvvetlerinin stratejik unsuru olarak başarıyla hizmet eden Deniz Karakol uçaklarının sayısı 12’ye ulaşacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close