Thales ve Airbus, 90.000 feet'e çıkacak insansız planör yapıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Thales ve Airbus, 90.000 feet’e çıkacak insansız planör yapıyor

Abone Ol 

Airbus Perlan Mission II stratosferik planör, havacılık, denizcilik ve yer tabanlı araştırmacılara stratosferik bilgi getirmek için 90.000 fitte uçacak.

-Military & Aerospace Electronics’de yayımlanan makalenin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır. 

Thales, Thales’in en yeni mobil uydu iletişim (SATCOM) sistemi kullanarak FlytLink’i sıfır emisyonlu bir planörle ticari bir havayolu uçuşunun iki katından daha uzağa uçurmayı hedefleyen Airbus Perlan Mission II ile ortaklığını duyurdu. Nevada merkezli Airbus Perlan Mission II ekibi, bu yıl ABD ve El Calafate, Arjantin’de uçuş gerçekleştirmeyi planlıyor.

Airbus Perlan Mission II, kar amacı gütmeyen, uluslararası bir bilim insanı, mühendis ve havacı ekibi olan The Perlan Project’in bir girişimidir. Grup, motorsuz olarak 90.000 fite yükselip uçmak üzere tasarlanan, inşa edilen ve kullanılan deneysel Perlan 2 planörle havacılıkta dünya irtifa rekorlarını şimdiden kırdı.

İlk olarak 2015 yılında fırlatılan Perlan 2, 2018’de 76.000 fitin üzerinde rekor kıran en yüksek uçuşunu gerçekleştirdi. Kurumun misyonu, aşırı yüksek irtifalarda iklim, atmosfer ve havacılık araştırmaları yapmak.

Araştırmalarının uygulamaları, daha doğru iklim değişikliği modellerini bilgilendirmeyi, yakıt verimli veya sıfır emisyonlu havacılıkta yenilik yapmayı ve hatta Mars’ta enerji verimli kanatlı uçak kullanmanın fizibilitesini göstermeyi içeriyor.

Perlan 2 planör, FlytLink Thales Iridium Certus tabanlı SATCOM sistemi ile donatılacak. Bu, uçak uçuş halindeyken STEM öğrencilerine, araştırmacılara ve havacılık meraklılarına canlı bir kaynak sağlanmasının mümkün olacağı ve gerçek zamanlı veri indirmelerine erişim sağlanacağı anlamına geliyor.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close