Termoplastik tasarım ve üretiminde dev adım - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Termoplastik tasarım ve üretiminde dev adım

Abone Ol 

TUSAŞ’ın Airbus ile yaptığı ortak araştırma anlaşması dâhilinde, “Yekpare Termoplastik Spoiler Protitipi” üretildi.

TUSAŞ tarafından 3 ayda bir yayımlanan “TUSAŞ MAG” dergisinin 115. sayısında TUSAŞ’ın termoplastik üretimindeki başarısı ve Airbus ile yaptığı anlaşma hakkında bir yazıya yer veriliyor.

Dergide yer alan “Termoplastik Tasarım ve Üretiminde Dev Adım” başlıklı yazıyı, takipçilerimize sunuyoruz:

Termoplastik parça tasarım ve üretimine yönelik Temmuz 2018’de Airbus ile yapılan ortak araştırma anlaşması dâhilinde, şirketimizde ilk kez “Yekpare Termoplastik Spoiler Protitipi” üretildi. Projenin sonucunda ise geleceğin tek koridorlu yolcu uçağı için spoiler tasarımı ve yüksek adetli üretim iş paketinin alınması öngörülüyor.

Yapısal Genel Müdür Yardımcılığımız bünyesinde 2017 yılında başlatılan, termoplastik parça tasarım ve üretimine yönelik faaliyetler kapsamında, şirketimizde ilk kez “Yekpare Termoplastik Spoiler Protitipi” üretildi. Termoplastik parça tasarım ve üretimine yönelik Temmuz 2018’de Airbus ile yapılan ortak araştırma anlaşması dâhilinde, gelecekteki tek koridorlu yolcu uçakları için “yeni nesil kanat teknolojisi (WOT)” projesi ile hız kazanan çalışmalarla şirketimizde bir ilk daha yaşanmış oldu.

Proje kapsamında, termoplastik malzeme ile hızlı ve maliyet etkin detay parça üretimi ve birleştirme metotları üzerine çalışmalar gerçekleştiren şirketimizde ayrıca detay parça üretimi ve birleştirme metotlarına yönelik proses tanımlama ve değerlendirme çalışmaları tamamlanarak, 0,5 metrelik alt ölçekli ilk yekpare prototip spoiler, hiçbir bağlayıcı malzeme ve otoklav kullanmadan üretildi. Tam boy ölçekli üretime geçmeden önce kalifikasyon ve proses iyileştirme çalışmaları da devam ediyor. Her biri 3 spoilerden oluşan 2 set demonstratörün Airbus’a teslim edileceği projenin sonucunda ise geleceğin tek koridorlu yolcu uçağı için spoiler tasarımı ve yüksek adetli (Rate 60-100) üretim iş paketinin alınması öngörülüyor. Bu sayede özgün projelerimizde de kullanılacak yekpare termoplastik ürün altyapısı geliştirilmiş olacak. İlk spoilerin Airbus’a teslimatı 2020 yılı sonunda gerçekleştirilecek.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close