TCG İstanbul Preveze’yi Bekliyor - M5 Dergi
Savunma Haberleri

TCG İstanbul Preveze’yi Bekliyor

Abone Ol 

Milli Gemi Projesi’nde (MİLGEM) Ada sınıfı korvetlerin ardından inşası başlayan İstanbul sınıfı fırkateynlerin ilki TCG İstanbul’a ilişkin önemli tarihler belli oldu.

Ada Sınıfı korvetten 10 metre daha uzun tasarlanan ve bu sayede daha farklı görevler için hazırlanan TCG İstanbul’u Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) tasarlıyor. İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşa edilen TCG Istanbul için 80 civarında alt yüklenici görev yapacak. Bu çerçevede toplam 220 firma ile işbirliği yapılıyor. TCG İstanbul’da 150’den fazla sistem görev yapıyor ve en az yüzde 75 yerlilik oranı hedefleniyor. Silah elektronik sistemleri ile elektrik sistemi, yardımcı makina sistemi, gemide yaşam için gerekli teçhizat ile gemicilik donanımlarını yerli tedarikçiler sağlayacak. Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri’nin  –(GİSBİR) sosyal medyada paylaştığı bilgilere göre TCG İstanbul için kilometre taşı tarihler şöyle:

TCG İstanbul’un denize indirilme tarihi Ocak 2021.

Liman kabul testlerinin tamamlanması: Mayıs 2022.

Seyir kabul testlerinin tamamlanması Ocak 2023.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Envanterine kabul Eylül 2023.

C4Defence’da yer alan habere göre, MİLGEM çerçevesinde inşa edilen Ada Sınıfı gemiler bugüne kadar Preveze Deniz Zaferi’nin yıldönümü olan 28 Eylül tarihinde Türk Deniz Kuvvetleri envanterine dâhil olmuştu. F515 borda numarası ile görev yapacak TCG İstanbul’un da bu teamül çerçevesinde 28 Eylül 2023 tarihinde envantere girmesi bekleniyor.

Preveze Deniz Zaferi nedir?

Preveze Deniz Muharebesi, 27-28 Eylül 1538 tarihinde Yunanistan’ın kuzeybatısındaki Preveze’de Osmanlı Donanması ve Papa III. Paulus’un çabalarıyla bir araya gelen Haçlı donanması arasında gerçekleşen deniz muharebesidir. Barbaros Hayreddin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması, 27 Eylül’de başlayan ve 28 Eylül 1538’in ilk saatlerine dek devam eden çarpışmalarda Amiral Andrea Doria komutasındaki Haçlı Donanması’nı ağır bir yenilgiye uğrattı. Bu deniz muharebesi sonucunda Akdeniz’de Osmanlı Donanması’na karşı koyabilecek bir donanma kalmadı ve Türk hâkimiyeti başladı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Preveze Deniz Zaferi kutlamalarını her yıl 27 Eylül’de coşkuyla icra etmektedir. Kimi tarih kaynakları ise zaferin tarihini çatışmaların sona erdiği gün olan 28 Eylül olarak belirtmektedir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close