"Taliban, ele geçirilen ABD askeri araçlarını ve Sovyet tanklarını İran sınırına sevk ediyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

“Taliban, ele geçirilen ABD askeri araçlarını ve Sovyet tanklarını İran sınırına sevk ediyor”

Abone Ol 

Taliban’ın eski Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Kuvvetleri’nden ele geçirilen ABD askeri araçlarını ve bazı eski Sovyet döneminden kalma tankları İran ile gerilim yaşanan Helmand Nehri’ne yakın üslere sevk ettiği iddia edildi.

27 Mayıs’ta Afganistan’ın güneyindeki Nimroz vilayetinde Taliban ile İran sınır muhafızları arasında, Helmand Nehri’nin suyunun kullanımı ile ilgili bir çatışma yaşanmış ve en az üç kişi hayatını kaybetmişti.

Bir savunma istihbarat firması olan Janes’te Ortadoğu analisti olan Vishal Sengupta, M117’ler ve Humvee’lere ek olarak, Taliban’ın Amerikan yapımı MaxxPro zırhlı araçlarını ve M113 zırhlı personel taşıyıcılarını da İran sınırına sevk ettiğini iddia etti.

Task & Purpose’a konuşan Sengupta, Taliban’ın ele geçirdiği ABD yapımı askeri araçlardan kaçının hala çalışır durumda olduğunu belirlemenin ise zor olduğunu belirtti. 

El Cezire’ye göre, üst düzey bir Taliban yetkilisi Şubat 2022’de gazetecilere, Taliban savaşçılarının Afganistan savaşının son günlerinde yaklaşık 61.000 askeri araç ve 26.000 ağır silah ele geçirdiğini açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close