Su-35'ten 200 kilometre menzilli hipersonik füze denemesi yapıldı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Su-35’ten 200 kilometre menzilli hipersonik füze denemesi yapıldı

Abone Ol 

R-37M, şimdiki ve gelecekteki Su ve MiG tipi Rus savaş uçağı için önümüzdeki on yıl içinde ana uzun menzilli havadan havaya silah olması için tasarlandı.

Maksimum menzili süpersonik hızlarda (ses hızının 2-3 katı) yaklaşık 100 kilometre olan R-77 füzelerinin, hipersonik hızlardaki (ses hızının altı katı) ve 200 kilometre menzili olan R-37M ile değiştirilmesi planlanıyor.

Su-35 üzerindeki testlerden sonra, R-37M’nin, beşinci nesil gizli savaş uçağı Su-57’de iç silah bölmesinden fırlatılacak şekilde test edileceği açıklandı.

Füzenin 200 kilometre menzile sahip olduğu iddia edilse de, ideal hedefleme mesafesi (kaçış bölgesi olarak da bilinir) düşman uçaklarının tipine bağlıdır; savaş uçağı için 40-70 kilometre , gizli uçaklar veya seyir füzeleri için bu mesafe daha az olacaktır. Büyük bombardıman uçakları veya erken uyarı uçakları için etkili atış mesafesi 70 -100 kilometre den fazla olabilir. Füze, nispeten daha kısa hedefleme mesafesindeki hipersonik hızından yararlanabilir ve en sofistike füze tespit sistemleri ile donatılmış düşman uçaklarına çarpabilir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close