Slovakya, ilk F-16 Blok 70 jetlerini teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Slovakya, ilk F-16 Blok 70 jetlerini teslim aldı

Abone Ol 

ABD merkezli savunma sanayi devi Lockheed Martin, Slovakya’ya ilk iki F-16 Blok 70 jetinin başarıyla teslim edildiğini duyurdu.

ABD merkezli savunma sanayi devi Lockheed Martin, 2018 yılında imzalanan anlaşma kapsamında Slovakya için üretilecek olan toplam 16 adet F-16 Blok 70 jetinin ilk ikisini teslim etti.

Lockheed Martin Entegre Savaş Grubu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü OJ Sanchez teslimat hakkında yaptığı açıklamada; “İlk iki F-16 Blok 70 jetinin Slovakya’ya teslim edilmesi, ülkenin savunma kabiliyetlerinin güçlendirilmesinde çok önemli bir başlangıç noktası anlamına geliyor. Bu çabanın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz ve Slovakya’ya toplam 14 jet teslim etmeyi taahhüt ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Slovakya, F-16 savaş uçağının en gelişmiş versiyonu envanterine ekleyen ilk Avrupa ülkesi olurken, teslim alacağı F-16’ları Slovakya’nın emekliye ayırıp Ukrayna’ya bağışladığı Rus yapımı MiG-29 “Fulcrum” uçaklarının yerini alacak.

Slovakya için teslimatlar 2025 yılına kadar devam edecek ve 2024 yılının ortalarına kadar siparişin yarısının Slovakya’ya ulaşması bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close