Almanya'dan, Eurofighter jetlerinin ardından Suudi Arabistan'a füze satışına da onay - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya’dan, Eurofighter jetlerinin ardından Suudi Arabistan’a füze satışına da onay

Abone Ol 

Almanya Hükümeti, Suudi Arabistan’a füze satışını onayladığını ve 2018’den bu yana Körfez ülkesine doğrudan silah ihracatına uygulanan ambargonun sona erdiğini duyurdu.

Alman Hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, haftalık Alman dergisi Spiegel’in Berlin’in Riyad’a 150 adet Iris-T havadan havaya füzenin teslimatına yeşil ışık yaktığı yönündeki haberini doğruladı.

Bu onay, Almanya’nın Suudi Arabistan’a silah ihracatı konusundaki tutumunun tersine döndüğüne işaret ediyor.

Hebestreit yaptığı açıklamada, Iris-T füzelerinin “uçaklardan havadaki hedeflere, yani füzelere, insansız hava araçlarına ve benzerlerine ateşlenebileceğini” sözlerine ekledi.

Spiegel’in haberine göre, Alman Diehl Defence grubu tarafından üretilen füzelerin ihracatı için onay süreci geçen yılın sonlarında başlatılmıştı.

Bu satışla birlikte, Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan 72 adet Eurofighter, ihracatına izin verilen IRIS-T füzeleri ile donatılabilecek. 

Veto sona erdi

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, geçtiğimiz Pazar günü İsrail’e yaptığı bir ziyaret sırasında, Suudi Arabistan’ın Hamas’la savaşın başlamasından bu yana İsrail’le ilişkileri normalleştirme planından vazgeçmediğini açıklamıştı.

Riyad ayrıca Yemen’deki İran destekli Huthi isyancıları tarafından İsrail’e atılan füzeleri engellemek için de çaba sarf etmişti.

Bakan, “Suudi Arabistan bugünlerde bile İsrail’in güvenliğine önemli bir katkıda bulunuyor ve bölgesel bir çatışma riskini önlemeye yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı.

Berlin Pazartesi günü yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’a, krallığın ordusu tarafından Huthi füzelerini vurmak için kullanılan Eurofighter jetlerinin ihracatına da izin vermeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close