SİHA'lardan atılan en ağır güdümlü mühimmat: TEBER-82 - M5 Dergi
Savunma Haberleri

SİHA’lardan atılan en ağır güdümlü mühimmat: TEBER-82

Abone Ol 

Türkiye, ilk kez 2013 yılında ANKA-A İHA’dan atılan iki adet CİRİT füzesi denemesiyle yola çıktığı SİHA yolculuğunda önemli bir eşiği 10 Eylül tarihinde Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in paylaştığı Aksungur İnsansız Hava Aracından atılan TEBER-82 ile geçti.

Envanterdeki Bayraktar TB2 ve ANKA-B/S SİHA’lar, 22 kg ağırlığındaki MAM-L ve 6.5 kg ağrılığındaki MAM-C gibi oldukça hafif güdümlü mühimmatları kullanırken ilk kez savaş uçaklarında kullanılabilir
kapasitede olan ve 500lb sınıfı mühimmatlara takıldığında ~270kg ağırlığa ulaşan TEBER-82 mühimmatı, bir insansız hava aracından atıldı.
Bu gelişme şüphesiz hem terörle mücadele operasyonlarında hem de konvansiyonel harpte Türkiye’ye önemli kazanımlar sağlayacak.

TEBER-82

ROKETSAN, öz kaynaklarıyla 2014 yılında TEBER Güdüm Kiti’nin geliştirme çalışmalarına başlamış ve tüm süreçleri tamamlayarak ilk ürünleri 2018 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etti.

TEBER, 500lb sınıfında olan Mk-82, Mk-82T(Termobarik), Sert-82 (beton delici) bombalarına ve 250lb sınıfı Mk-81 bombalarına takılabiliyor.

500lb sınıfı mühimmata takıldığında o mühimmat güdümlü hale gelip TEBER-82 adını , 250lb sınıfına takıldığında o mühimmat güdümlü hale gelip TEBER-81 adını alıyor.

TEBER-81, 2.1m uzunluğa ve ~155kg ağırlığa sahipken, TEBER-82, 2.6m uzunluğa ve ~270kg ağırlığa sahip.
ROKETSAN,TEBER’i geliştirirken daha önce geliştirdiği CİRİT ve L-UMTAS lazer güdümlü füzelerinden de azami oranda faydalandı.

Modüler bir tasarıma sahip olan TEBER, Güdüm komplesi ile Kontrol Komplesinden oluşan Kuyruk Kiti ve Lazer Arayıcı başlıktan meydana geliyor.

TEBER, Ataletsel Ölçü Birimi(IMU), Küresel Konumlama Sistemi(GPS) ve lazer güdümlerini tek tek, bir arada veya kullanıcı isteğine göre şekillendirilen konfigürasyonlarda kullanılabilme avantajına sahip.

Kitli mühimmat 3G manevra kabiliyetine ve tam konfigürasyonla 3 metre altı cep değerini yakalıyor.
TEBER ile sabit hedefler ve azami ± 40km/sa sürate ulaşan hareketli hedefler vurulabilmektedir.

Kit takılı mühimmat azami 28km menzile ulaşmaktadır.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close