Rusya, bir parti daha yükseltilmiş Su-34 bombardıman uçağı teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, bir parti daha yükseltilmiş Su-34 bombardıman uçağı teslim aldı

Abone Ol 

Rusya’nın devlete ait savunma sanayi kuruluşu United Aircraft Corporation (UAC), Rusya Savunma Bakanlığı’na bir grup Su-34 bombardıman uçağı teslim ettiğini duyurdu.

Devlete ait Rus havacılık ve uzay firması, uçakların yer ve uçuş testlerinin yapılmasının ardından teslimatların gerçekleştiğini açıkladı. Teslim edilen uçak sayısı ise açıklanmadı.

United Aircraft Corporation tarafından verilen bilgilere göre, yeni teslim edilen uçaklar çeşitli yükseltmelerden geçti.

Açıklamada; “Yükseltmeler arasında; gelişmiş havadan fırlatılan mühimmatları kullanmasına olanak tanıyan, kara ve deniz hedeflerinin vurma menzilini artıran ve hedeflerin doğruluğunu genişleten yeni savaş yetenekleri yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

76 adet yükseltilmiş Su-34 sipariş edildi

Teslim edilen parti, Temmuz 2022’den bu yana UCC tarafından teslim edilen üçüncü yükseltilmiş Su-34 partisi olarak kayıtlara geçti. Bir önceki teslimat Kasım ayında yapılmıştı .

Military Watch Magazine’e göre Rusya, 2020’de Su-34M adı verilen 76 adet yükseltilmiş Su-34 sipariş etti ve teslimatın 2027’de yapılması bekleniyor .

Özellikler

Yükseltilmiş Su-34’ler art yakıcılı AL-31F turbojet motorları tarafından desteklenmektedir ve Sh-141 radarına sahiptir. Ayrıca Ağustos 2021’de uçağa, Kh-35U gemisavar havadan karaya füzelerin entegre edildiği açıklandı.

550 kg ağırlığındaki füze, orta büyüklükteki bir gemiyi 250 km mesafeden batırma kapasitesine sahip 145 kg savaş başlığına sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close