Rapor: "Rusya, Hindistan ve Myanmar'a ihraç ettiği askeri malzemeleri geri alıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Rusya, Hindistan ve Myanmar’a ihraç ettiği askeri malzemeleri geri alıyor”

Abone Ol 

Japonya merkezli Nikkei Asia tarafından yayınlanan ve güvenlik kaynaklarına dayandırılan bir raporda, Rusya’nın daha önce Myanmar ve Hindistan’a ihraç ettiği askeri malzemeleri geri aldığı iddia edildi.

Rapor, Rusya’nın daha önce Myanmar ve Hindistan’a ihraç ettiği tank ve füze parçalarının, muhtemelen Ukrayna’da kullanılması beklenen eski silahları iyileştirmek için geri satın aldığına dair gümrük kayıtlarına atıfta bulunuldu.

Nikkei Asia tarafından analiz edilen ve Rusya’ya yapılan sevkiyatlara ilişkin gümrük verileri, Moskova’nın geri alımlarını ortaya çıkardı.

Raporda ayrıca, Rusya’nın tank ve füze gibi silahlar için parça ithal ettiğini gösteren inceleme kayıtlarına da yer verildi.

Rapora göre, ülkenin füze üretimiyle ilgilenen Rusya’nın Makine-İnşaat Tasarım Bürosu (NPK KBM) da, Hindistan’dan karadan havaya füzeler için çeşitli parçaları geri aldı.

İngiliz düşünce kuruluşu The International Institute for Strategic Studies’in 2023 tarihli “The Military Balance” adlı yıllık raporuna göre Rusya’nın yaklaşık 5.000 tankı bulunuyor.

Nikkei Asia’ya göre, Rusya’ya uygulanan sert ticari yaptırımların ardından, Rusya muhtemelen daha önce Batı’dan aldığı ekipmanları tedarik etmek için bu şekilde bir yol izlemeye çalışıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close