Retinar PTR-X, Antalya Havalimanı'nda görevde - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Retinar PTR-X, Antalya Havalimanı’nda görevde

Abone Ol 

Meteksan Savunma tarafından 3 ayda bir yayımlanan “Meteksan Gazetesi”nin 32. sayısında, Retinar PTR-X’in Antalya Havalimanı’nda kullanılmaya başladığı bildirildi.

Gazetede yer alan “Retinar PTR-X Antalya Havalimanı’nda Göreve Başladı” başlıklı yazıda, “Şirketimizin milli imkanlar ile geliştirmiş olduğu Retinar Çevre Gözetleme Radarları ailesinin, özellikle kritik tesislerin güvenliği için kullanılan modeli Retinar PTR-X, Antalya Havalimanı’nda göreve başladı.” ifadelerine yer verildi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi gerçekleştirilen projede Havelsan Teknoloji Radar (HTR) şirketinin Ana Yüklenici olarak entegre güvenlik sistemini kurduğu Antalya Havalimanı’nın radar sistemi olarak 2018 yılı içerisinde Retinar PTR-X seçilmişti.

Tüm çevre güvenliğinin sağlanması için havalimanının çeşitli bölgelerinde konuşlandırılan Retinar PTR-X radarlarının kabul testleri başarı ile tamamlandı. Böylece Avrupa’dan sonra Retinar Çevre Gözetleme Radarları, Türkiye’de de bir havaalanında çevre güvenlik radarı olarak kullanıma alındı. Ayrıca füzyon algoritması altında çalışan çoklu Retinar PTR-X radarlarının Coğrafi Bilgi Sistemi destekli HTR güvenlik yönetim sistemine tam entegre edilerek kullanımı, havaalanları başta olmak üzere kritik bölgelerin güvenliğinde fark yaratan, özgün ve yenilikçi bir uygulama olarak ortaya çıktı.

Retinar PTR-X, sınır ve bölge güvenliği için tasarlanan, insan tespit ve tanıma için özelleştirilmiş, seçilebilir tarama modları ve 2-16 rpm arası tarama özelliği ile öne çıkan, sabit veya araç üstü kullanıma uygun orta menzilli çevre gözetleme radarıdır.

En gelişmiş radar teknolojilerini kullanan Retinar PTR-X, geniş alanlardaki insan, hayvan, araç gibi hareketli hedefleri otomatik olarak tespit ve takip eder. Tespit ve takip yaptığı hedeflere beraber kullanıldığı kameraları otomatik olarak yönlendirebilir. PTR-X kesintisiz ve farklı hızlarda seçilebilir tarama özelliği ile kamera veya dürbün gibi diğer gözlemleme yöntemlerine göre daha az hata oranına sahiptir ve bölgedeki tüm hareketlilik her an kontrol altında tutulur.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close