PANTER Obüsleri mobilize ediliyor - M5 Dergi
Savunma Haberleri

PANTER Obüsleri mobilize ediliyor

Abone Ol 

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen Makina Kimya Enstitüsü (MKE) Kurumu tarafından üretilen PANTER 155mm Çekili Obüs Sistemleri’nin, ASFAT A.Ş. ve ASELSAN tarafından modernize edilmeleri kararlaştırıldı.

Modernizasyon kapsamında PANTER Obüsleri, yeni imkan ile kabiliyetler kazanacak ve 8×8 Taktik Tekerlekli Araca monte edilerek mobilize hale getirilecekler. Bu kapsamda ASELSAN; yenilenmiş obüs servo sistemi, elektronik birimleri, hidrolik sistemi ve kullanıcı arayüzü ile donattığı obüs sistemine, Sayısal Haberleşme, Teknik Ateş İdaresi, Balistik Hesaplama (NABK), İlk Hız Yönetimi kabiliyeti kazandırdı ve ADOP-2000 Ateş Destek Otomasyon Sistemi entegrasyonu gerçekleştirdi.

Kamyona Monteli PANTER Obüsü Sistemleri, çekili obüs versiyonlarına göre kısa göreve hazır olma zamanları ve yüksek manevra kabiliyeti ile özellikle “At ve Uzaklaş” görevlerinde önemli bir üstünlük sağlayacaklar.

SavunmaSanaiST’te yer alan habere göre böylelikle, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, obüs envanterinin önemli bölümünü Yeni Nesil FIRTINA Obüsü (FIRTINA-II) Projesi ve Kamyona Monteli PANTER Obüsü Projesi ile yenilemiş ve yeni sistemlerle teçhiz etmiş olacak.

Modernizasyon kapsamında ilk seri üretim teslimatının, 2020 yılı içerisinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close